567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Lunca Teuz Cermei a fost la câteva secunde de cea de-a șaptea victorie consecutivă în campionatul Ligii a 3-a, însă decarul Unirii Alba Iulia, Ciprian Selagea, a stricat socotelile în cel de-al patrulea minut de prelungire. Gazdele nu au găsit motivele pentru care băimăreanul Kemenes a prelungit atât de mult partida, dar și-au asumat și propriile greșeli.

Oricum și la 2-2, seria pozitivă a „sămădăilor” continuă, iar peste 6 zile vine rândul vecinei de clasament, Metalurgistul Cugir, meci ce va fi abordat fără suspendații Nistor și Deta. „Nu înțeleg de ce a dat <<centralul>> 5 cinci minute de prelungire, dar, chiar și așa, nu aveam voie să luăm gol la ultima fază. Trebuia jucat simplu, să eliberăm zona dând mingea departe de poartă. Păcat, căci am avut destule ocazii pe lângă cele două goluri marcate. Și la 2-0 și la 2-1 și iată că ne alegem doar cu un punct din acest meci. Nu cred că m-am grăbit cu schimbările, așa am considerat eu. De exemplu, la 2-0 nu prea mai țineam de minge și l-am introdus pe Prună să avem posesie. Nu cred că problema au fost schimbările, până la urmă trebuie să ținem cont și de adversar. Știam că locul din clasament nu reflectă valoarea lotului celor de la Alba Iulia, le-am spus-o băieților și le-am atras atenția. S-a văzut și astăzi că sunt o echipă bună, ce duce mingea în față, pasează bine. Mai avem o etapă, va fi greu la Cugir fără doi dintre titularii noștri, dar mergem să ne jucăm șansa. E meritul băieților că am legat șase victorii și continuăm seria pozitivă chiar și cu acest egal. Păcat, totuși, că pentru o ultimă neatenție nu am terminat turul în fața suporterilor cu o victorie, dar mergem mai departe”, a menționat Radu Anca, antrenorul Cermeiului la finalul disputei cu „alb-negrii” din Cetatea Unirii.

Alba-iulienii au fost foarte aproape să bifeze cel de-al cincilea insucces, un pasiv și mai greu decât cel existent. Din pretendentă la primele locuri, Unirea a devenit o formație de pluton, care – totuși – a salvat un punct la Cermei, la ultima fază a meciului. După ce a văzut că mingea lui Selagea merge în plasă, Adrian Bicheși a plecat „glonț” spre vestiare, nemaiașteptând fluierul „centralului” ce a venit 40 de secunde mai târziu. „Am venit să câștigăm, am controlat jocul în foarte multe momente dar, parcă, este un blestem, primim gol foarte ușor, pe dominarea noastră. Mă bucur, totuși, că salvat rezultatul jocul, am dat dovadă de caracter. Nu e puțin lucru să întorci de la 2-0 echipa de pe locul 2. Rămân de părere că noi nu arătăm de locurile 9-10, cred că jocul ne recomandă să fim în primele cinci. Așa a fost turul acesta, sperăm ca în retur să fie altfel. Felicit gazdele pentru modul cum au știut să își dispute fiecare minge, mă bucur că în fieful unei echipe valoroase am făcut un meci egal. Cermeiul este o echipă bună, care merită toate felicitările, cu o construcție bună și un ritm bun de joc. Ne-am gândit că, poate, nu ne iau în serios și că vor fi un pic cu nasul pe sus. Deși, sunt sigur că știau pe cine întâlnesc. Mă bucur că până la urmă a ieșit așa. Nu suntem foarte mulțumiți de parcursul din tur, dar, până la urmă, o victorie cu Galda, egalul de la Cermei și o victorie cu Crișul, în ultima etapă, ne-ar spăla o parte din păcate”, a punctat antrenorul „uniriștilor”.

Alba-iulienii l-au pierdut încă din startul confruntării pe F. Morar, improvizând apoi cu jucători ofensivi ca Oara și Davidaș pe postul de fundaș dreapta. Dar Bicheși a recunoscut că a existat și o problemă tactică în echipa sa. „Până am reușit să ne reglăm pe acea bandă dreaptă ne-a luat ceva timp. Am improvizat destul de mult, iar a doua repriză nu i-am mai dat atât de mare importanță lui Vezan, care până atunci a fost ținut de un om pe tot terenul, iar coechipierii din spatele lui au profitat de spațiile create și ne-au pus ceva probleme”, a adăugat Bicheși.

Duelul Alba – Arad se prelungește și în ultima etapă a turului. Unirea o găzduiește pe Crișul, joi, iar Crișul merge la Cugir o zi mai târziu.

1
0

Un comentariu la articolul: “Anca: „ Păcat că pentru o ultimă neatenție nu am terminat anul cu o victorie în fața suporterilor” v.s. Bicheși: „Nu e puțin lucru să întorci de la 2-0 echipa de pe locul 2”

1. Scuza e arbitrul ? Si schimbarile ? Nu zici nimic de ele ? Domnul radu anca trebuia sa fi pe primu loc cu lotul acesta !!!!