Semifinala Ligii Elitelor U 19: UTA – Dinamo 5-6, final

Unul dintre cele mai importante weekenduri din istoria recentă a UTA-ei începe cu semifinala Ligii Elitelor U19, pe care echipa pregătită de Sandu Gaica, Adi Ungur și Mihai Petcut o dispută la Buftea, contra celor de la Dinamo. Câștigătoarea joacă, peste două zile, cu trofeul pe masă cu Viitorul Constanța sau CFR Cluj, echipe ce se înfruntă de la aceeași ora (11) la Mogoșoaia. O sa încercam să vă ținem la curent în timp real cu desfășurarea partidei arădenilor.

Formații :

UTA: Opric – Haloş, Salka, Paşcu, Mohaci – Gavrilă, Vulturar – Rădulescu, Paunchici, Merian – Simon. Rezerve: Cristea – Pătlăgică, Vidican, Truţă, Mihai, Moldovan, Sfîrlea, Boştină

Dinamo: Fara – Zamfir, Brat, Giafer, Androne – Stan, Florescu, Mitran, Borcea – Chiriac, Matei. Rezerve:  Ciobanu – Balcan, Spînu, Geamănă, Floarea, Stelea, Diniță, Ionescu, Vioiu

Arbitri: Andrei Moroiță (Ploieşti) – Nicuşor Marin (Suseni), Gheorghiță Bălan (Piteşti)

Observator: Nicolae Marodin (Bucureşti)

Min. 1: A început partida de la Buftea, UTA joacă in roșu, Dinamo în alb

Min. 30: O prima jumătate de ora echilibrată la Buftea, cu UTA irosind o lovitura liberă de pe 16 metri

Min. 44: Paunchici s-a accidentat și a intrat Moldovan

Min. 45+1: Scor alb la pauză după o prima repriză echilibrată fara ocazii mari de gol

Min. 52: GOL Dinamo! Câinii roșii deschid scorul prin Stan

Min. 54: GOL UTA! Arădenii egalează repede prin Truță. Intrat la pauză în locul lui Merian, mijlocașul lateral a punctat cu un șut de la 19 metri lateral dreapta la colțul lung, după o acțiune lucrată de Gavrilă și Moldovan

Min. 69: GOL Dinamo! Bucureștenii sunt în avantaj după reușita lui Chiriac

Min. 71: GOL UTA! Andrei Gavrilă restabilește din niu egalitatea rapid pentru arădeni. Mijlocașul din circuitul primei echipe a primit o pasă de la Simon, a pătruns pe stânga în careu și l-a executat pe Fara cu un șut la colțul scurt

Min. 79: Schimbare la UTA: Iese Rădulescu, intră Boștină

Min. 82: Simon pasează în fața porții goale, dar Moldovan reia incredibil peste poartă

Min. 86: Boștină trage bine din întoarcere, de la 13 metri, Fara respinge salvator

Min. 90+3: Se termină 2-2 la Buftea, echipele vor executa direct lovituri de la 11 metri pentru a afla echipa ce joacă finala cu Viitorul Constanța, ce a trecut cu 2-1 de CFR Cluj în cealaltă semifinală

Loteria penalty-urilor a fost câștigată cu Dinamo cu scorul de 4-3 și bucureștenii sunt cei care joacă finala Ligii Elitelor U19, cu Viitorul lui Hagi. Au înscris pentru UTA de la punctul cu var: Boștină, Simon și Vulturar și au ratat Gavrilă și Pașcu. Dinamoviștii au irosit doar penultimul lor penalty din seria de 5.