24/09/2020

sportarad

stiri sportive din judetul arad

Livetext: Barajul pentru promovare în Liga a 3-a: Victoria Zăbrani – Știința Turceni: 1-3, echipa lui Mutică rămâne în primul eșalon județean!

După ce a remizat prima dispută a triunghiularului pentru promovarea în liga a treia împotriva celor de la Progresul Ezeriș și a pierdut la penalty-uri, campioana județului Arad – Victoria Zăbrani – are astăzi meciul decisiv împotriva campioanei județului Gorj.

Formații oficiale:

Victoria Zăbrani: Mitrea – Iova, Paşcu, Bier, Topai, Vasilca, Gherghel, Kocsis, Mandache, Zele, Ghergar. Rezerve: Vasii – Moisă, Iorgovan, Hodan, Poenaru, Cojocaru

Știința Turceni: Cretan – Tudorache, Gheorghe, Daianu, Olteanu, Gîlceavă, Popescu, Şchiopu, Goşa, Simcea, Mohora. Rezerve: Popescu – Biosan, Bîrju, Gîlceavă, Maineriu, Pătroi, Tufiș

Arbitri: Marius Chioran (Cluj) – Radu Despa (Baia Mare), Cristian Lucaci (Baia Mare). Observatori FRF: Iulian Spătaru (Timișoara), Marius Șefan (Orăștie).

Min. 1: Partida de la Hunedoara a început în notă de echilibru, cu Zăbraniul evoluând în echipament roșu complet, iar cei de la Turceni în alb. Vremea este bună pentru fotbal

Min. 8: Victoria Zăbrani a avut două situații bune prin același jucător. E vorba de Gherghel care a pătruns pe dreapta, dar mai întâi portarul advers a respins în aut, iar mai apoi pasa sa pe jos în centrul careului nu a avut adresă

Min. 17: Cele două formații continuă să își împartă momentele de posesie. Zăbraniul a avut o lovitură liberă de pe partea stângă, de lângă linia de aut de poartă, dar centrarea lui Ghergar a fost respinsă. La faza imediat următoare, Mohora a scăpat singur cu portarul, dar de la margine s-a ridicat offsaid.

Min. 21: Zăbraniul rămâne în zece oameni! Goșa centrează în careu, dar Mitrea iese bine și reține. Zăbraniul scapă pe contraatac, Zele pătrunde în careu și cade la pământ, dar centralul Marius Chioran consideră simulare și îi acordă cartonașul galben. Atacantul Zăbraniului fusese avertizat cu șase minute înainte pentru proteste astfel că este eliminat!

Min. 28: Penalty pentru Turceni! Pasă pe culoar, între fundașii centrali ai Zăbraniului, Mohora preia, încearcă să îl dribleze pe Mitrea care a ieșit în întâmpinare, dar este faultat și se dictează penalty!

Min. 29: GOL TURCENI – Execută Simcea în dreapta lui Mitrea și înscrie, 1 – 0 pentru Turceni!

Min. 33: Arădenii forțează în aceste momente, obțin un corner, dar defensiva celor de la Turceni reușește să respingă pericolul

Min. 38: Zăbraniul are posesia după încasarea golului, stă mai mult în jumătatea adversă de teren, dar nu reușește să își creeze ocazii clare de a marca

Min. 41: Două acțiuni într-un minut. Mai întâi, șutul lui Topai din lovitură liberă de la 25 de metri nimerește doar zidul, pentru ca pe contraatac șutul lui Șchiopu de la 18 metri să fie scos de sub transversală în corner de către Mitrea.Din cornerul rezultat Gheorghe trimite periculos cu capul pe lângă poartă

Min. 45: Ocazie uriașă pentru Victoria Zăbrani în minutul 45. Iova a centrat de pe dreapta, mingea l-a găsit singur în careu pe Topai, care de la opt metri a trimis în cros mingea cu capul, dar balonul a ocolit de puțin buturile adverse.

Pauză la Hunedoara. După două minute de prelungiri, prima repriză se încheie în meciul decisiv pentru Zăbrani vizavi de promovarea în liga a treia. Arădenii sunt conduși cu 1 – 0, gol primit din penalty, dar evoluează în zece oameni după ce Zele a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene

Min. 46: S-a reluat repriza secundă fără schimbări în cele două echipe.

Mi. 49: Gherghel a pătruns pe dreapta în careu, dar a tras în blocaj de la 15 metri

Min. 53: Penalty pentru Turceni. Simcea trage de la 20 de metri, Mitrea respinge greșit în față și apoi îl faultează pe Mohora. Centralul acordă penalty și eliminare pentru portarul Victoriei

Min. 54: Gherghel e jucătorul înlocuit de Vasii,  care intră înbtre buturi

Min. 55: Simcea execută slab lovitura de la 11 metri, Vasii reține din stânga sa

Min. 64: Ghergar intră tare la un adversar și este adversar

Min. 67: Șchiopu centrează din stânga, trei jucători ai Turceniului trec pe lângă minge, Vasii era bătut

Min. 70: Plouă torențial la Hunedoara

Min. 71: Schimbări la Zăbrani: intră Poenaru, Hodan și Iorgovan și ies Mandache, Ghergar și Iova

Min. 72: Centrare Poenaru, cap Vasilca de puțin pe lângă poartă

Min. 77: GOL Zăbrani! Topai trimite un trasor perfect de la 30 de metri, ușor lateral stânga, mingea merge direct în viclu la colțul opus

Min. 83: Topai centrează din lovitură liberă, Cretan respinge din fața lui Pașcu, mingea ajunge din nou la Topai, care centrează din nou, iar Bier trimite cu capul milimetric pe lângă, dar mingea a fost atinsă și de un adverar și s-a dictat corner

Min. 85: Simcea centrează din stânga, Mohora reia cu latul în transverală

Min. 88: GOL Turceni! Până la urmă, avantajul numeric al gorjenilor își spune cuvântul. Centrare din stânga, Simcea preia în careu, își pune mingea pe stângul și trimite în stânga lui Vasii

Min. 90+1: GOL Turceni ! Contră a  gorjenilor. Șchiopu e lăsat singur cu o pasă și trimite de la marginea careului în cros, în vinclul din dreapta al porții lui Vasii

Min. 90+4: Final cu nervi la Hunedoara, acolo unde Zăbraniul cedează cu 3-1 în fața Turceniului și pierde șansa promovării în Liga 3-a. Ezeriș și Turceni au meci decisiv duminică