Live-text Liga 1, etapa a II-a: UTA – FC Voluntari 0-0, final

De la ora 21, Bătrâna Doamnă a fotbalului românesc joacă în cadrul etapei a doua a Ligii 1 la fotbal, cu FC Voluntari. E meciul cu ocazia căruia UTA se întoarce acasă, pe noua arenă „Francisc Neuman”, a cărei construcție a durat mai bine de 6 ani de zile.

Formații oficiale:

UTA: Moldovan – Bustea, Benga, Ilie, Rumpoulakou – Albu, Roșu – Tescan, Ioniță, Buhăcianu – Morar. Pe bancă: Iacob – Da Silva, Melinte, Ivan, Pleașcă, Hora, Rus, D. Rusu, Vulturar. Antrenor: Laszlo Balint

Voluntari: Rîmniceanu – Costin, Balaur, Armaş, Vlad – Căpăţînă, Miranda, Gheorghe – Eric, Al. I. Stoica, Grădinaru. Pe bancă: Kocic – Chilili, Ozkara, Al. Ilie, Buliga, Mailat, M. Cotolan, Voinescu. Antrenor: Mihai Teja

Arbitru: Lucian Rusandu – Imre-Laszlo Bucsi (ambii din Sfântu Gheorghe) – Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: George Găman (Craiova). Observator FRF: Laszlo Sajtos (Sibiu).

UTA – FC Voluntari, din cadrul etapei a doua a Ligii 1 la fotbal se dispută în această seară, de la ora 21 și va fi transmisă în direct de Digi Sport, Telekom Sport și Look TV.

Min. 1: După un minutul de reculegere în memoria victimelor COVID-19, a venit și primul fluier de arbitru pe noua arenă Francics Neuman. UTA se află în față cu FC Voluntari, fără a avea fanii de partea lor în contextul pandemiei de coronavirus. Gazdele joacă în alb-roșu, ilfovenii în alb-negru. Brazilianul Eric e primul fotbalist care atinge mingea pe noul stadion al Aradului, pentru oaspeți

Min. 3: Eric bate înalt o lovitură liberă din lateral stânga, Balaur reia slab cu capul, alături

Min. 6: Buhăcianu a avut două incursiuni pe stânga, a centrat în mijlocul careului, dar fără adresă

Suporterii arădeni au aprins torțe într-un colț al stadionului pentru a-și face simțită prezența și vizual, nu doar auditiv. Fanii scandează împotriva fostului primar, Gheorghe Falcă, cel sub mandatul căruia s-au pierdut 6 ani până la finalizarea arenei pe care se dispută acest meci.

Min. 9: Moldovan a primit o pasă în spate, a alunecat puțin, dar s-a repliat la timp și a respins balonul cu un ultim efort din fața unui adversar venit la intercepție.

Min. 12: Ioniță trage cu stângul, de la 20 de metri, primul șut pe spațiul porții, apără Rîmniceanu

Min. 15: Lovitură liberă pentru UTA de la 22 de metri lateral dreapta, execută Morar, Grădinaru respinge din fața lui Fl Ilie

Min. 17: Cartonaș galben pentru Vlad, care l-a faultat pe Morar la marginea careului

Min. 19: Căpățână trage pe jos de la 25 de metri, Moldovan reține precis de pe mijlocul porții

Min. 21: Albu a tras puternic de la 27 de metri, Rîmniceanu a respins cu dificultate în lateral și apoi defensiva oaspeților a îndepărtat pericolul

Min. 30: Fază legată a arădenilor, Roșu îi pasează lui Albu, acesta trece scurt de doi adversari, Ioniță vine din spate și trage cu stângul peste poartă, din 13 metri

Min. 35: Fault în atac la Armaș, care reluase cu capul peste poartă dupp cornerul lui Eric

Min. 36: Balaur respinge slab, Tescan trage puternic cu stângul, Rîmniceanu respinge în lateral stânga, Ioniță urmărește, trimite cu stângul sub transversală, dar e semnalizat în offside

Min. 37: Contră a UTA-ei, Albu finalizează din nou, pe jos, de la 19 metri ușor lateral dreapta, mingea trece la 2 metri de colțul lung

Min. 43: Costin își face un balon la marginea careului, trage plasat cu stângul, mingea trece de puțin pe lângă vinclul din dreapta lui Moldovan

Min. 45: Fluier final al primei reprize exact în minutul 45. Buhăcianu era căzut pe gazon și e clar că nu va continua partida. Scorul este alb.

Min. 46: S-a reluat actul secund la Arad. UTA efectuează prima schimbare: Buhăcianu e accidentat și intră Ioan Hora, care va juca în stânga, exact în locul celui pe care l-a înlocuit

Min. 48: Ioniță a pasat filtrant, dar Balaur e mai rapid decât Morar și rezolvă elegant faza

Min. 53: Corner Morar, mingea e deviată de Ioniță și ajunge pe colțul lung la Fl. Ilie, care reia cu capul într-un adversar și apoi mingea e respinsă

Min. 54: A doua schimbare la UTA: Tescan iese de pe teren și D. Rusu debutează în Liga 1. Mijlocașul împrumutat de la Lipova merge la locul său, în stânga, Hora trece în dreapta atacului utist

Min. 57: Ocazie imensă pentru UTA, combinație pe stânga, Rusu – Roumpoulakou, ultimul centrează pe jos din stânga, Morar reia din 6 metri, cu stângul, puțin pe lângă stâlpul din dreapta lui Rîmniceanu

Min. 59: A treia schimbare la UTA. Și Albu iese accidentat, intră Melinte

Min. 61: Schimbare și la Voluntari pe motive medicale, iese Al. I. Stoica și intră Mailat

Min. 64: Galben și pentru Morar, fault la Balaur

Min. 70: Dublă schimbare. La Voluntari, iese Eric, intră Al. Ilie, iar la UTA, C. Rus în locul lui Morar

Min. 73: Căpățănă finalizează slab, mult pe lângă, de la marginea careului, un atac legat al oaspeților

Min. 78: Fază rapidă a gazdelor, Hora îi pasează în dreapta lui Bustea, urcat în atac, care trage din prima pe colțul scurt, mult pe lângă poartă

Min. 84: Voluntariul stă în jumătatea UTA-ei, Vlad ajunge la centrare în stânga, truimite puternic în fața porții, dar Al. Ilie nu ajunge de puțin la întâlnirea cu balonul în 4 metri

Min. 86: Roșu e pentru a doua oară la pământ din pricina crampelor și e transportat afară cu miniambulanța.

Min. 88: Corner Gheorghe, Căpățână reia cu capul de puțin peste poartă

Min. 89: Roșu reintră pe gazon, căci UTA nu mai are drept la schimbări, efectuând deja trei în trei întreruperi ale jocului

Min. 90: 4 minute de prelungire

Min. 90: Fl. Ilie intră întârziat la Grădinaru și e avertizat.

Min. 90+2: Căpățână a șutat din lovitură liberă de la 18 metri, Moldovan respinge cu dificultate de lângă bara din stânga sa

Min. 90+3: Schimbare la Voluntari: Iese Grădinaru, intră Kocic

Min. 90+4: Fluier final la Arad, UTA nu reușește să ia toate punctele în fața celor de la Voluntari la inaugurarea noii arene „Francisc Neuman”

45 comentarii

1. Mult success si sa administram o corecție severa acestei echipe bastarde a clanului infracțional pandele-firea.

0
    0
    1. Doamne ce tampenii scrii . Asa pot spune di ei ca suntem bastarzii lui Falca si trupa lui de penali. Tastezi numai tampenii.

0
      0
      1. Care ei? Aia 15 care dormeau in tribune la voluntari? Se activează trollii psd si pe aici…

0
        0
    1. Scrie pe Youtube Liga1 si poti vedea meciul linistit.Pe langa asta,aproape toate meciurile din Liga1 le poti vedea pe YouTube pe viitor!!!
      Hai UTA!!!!???

0
      0
  2. comentatori de rahat ….mitici …eu propun daca tot nu se joaca fara spectatori sa nu fie nici comentatori

0
    0
    1. La faza in care prostu de angheluta tot repeta ca nu a fost fault in atac jucatorul lor l-a impins pe Bustea in saritura.

0
      0
  3. Absolut superb stadionul. Sa speram ca reusim sa castigam acest meci si ca bonus vom fi pe primul loc pt seara asta. UTA! UTA! UTA!

0
    0
    1. Ares sa stii ca au fost adusi la UTA jucatori buni dar nepregatiti fizic . De aici si evolutia lor mai slaba. Rosu, Morar, Hora nu au avut meciuri deloc in retur. UTA nu a avut perioada de relaxare precum Voluntari de exemplu. Acum numai bine ca se intrerupe campionatul doua saptamani si antrenorii pot sa remedieze cat de cat aceste deficiente. Si vechii componenti ai lotului au nevoie de o buna si meritata odihna ! Hai UTA !!!

0
      0
  4. din pacate hora si cipri rus nu joaca nimic prima repriza mia placut a doua din pacate cam zero nui nimic capul sus si forza uta

0
    0
  5. La cum am jucat ultimele 20 de minute avem un scor bun. Am avut cel puțin 3 mâini moarte, mai ales in atac. Fundașii foarte bine. Și mijlocul bunicel.
    Gyusi ai de lucru 2 săptămâni cu pregătirea fizică. Sper să ne punem la punct.
    In rest, stadionul arată super.
    Hai UTA!

0
    0
  6. Din păcate 0-0 este rezultatul corect la ce s-a jucat astăzi. Nu vreau sa fiu cârcotaș dar nu știu dacă Balint are ceva personal cu Cipri Rus…Ioniță e inexistent meci de meci…nu câștiga nici o minge, nu ajuta cu nimic echipa…Vlad Morar la cum a jucat in aceste 2 meciuri se pare ca nu va avea viața lunga la Arad. Asta e , capul sus și sigur se vor face niște reglaje in aceste 2 săptămâni de pauza!

0
    0
  7. Parca am revăzut meciurile din liga 2…cel puțin jumate de echipa ai nevoie pentru a spera la un loc în liga 1.
    Sper ca dupa cele 2 săpt sa arată mult mai bine si sa jucam 90 de minute.
    Fără Albu si Buhăcianu suntem morti!!

0
    0
  8. Nu poți vorbi de rezultat când jumătate de echipa are crampe musculare in min.60 , când nici nu a fost vorba forcing ,pase înapoi 20 de minute Atacul un fel de apărare pentru oaspeți . Adevărat ocazii ratate. ,două ,trei . Multe nume sonore ,realizări precare. Mulți conți și marchizi fara avere ,citește condiție fizică. Echipa două săptămâni face impresia că ar trebui sa stea la pat. Așa a câștigat un punct cu ochii pe ceas. Nu am fi spus toate astea daca Voluntari nu ar fi scăpat din mana 3 puncte. Ce te faci cu restul echipelor? Să sperăm în capacitarea fizica ,altfel nu poți spera la puncte !!

0
    0
    1. Nu te panica!Asta e nivelul acum cam la toate echipele. Rezultat just, punct câștigat pana la urma. Cu timpul se vor regla toate! Rabdare! Nu e rau deloc pana acum! Crede- ma!

0
      0
  9. Atrageam atentia asupra faptului ca Liga I difera de cea secunda, alta valoare a adversarilor, alt ritm. In repriza a doua am avut doua ocazii care trebuiau fructificate. Deocamdara, jucatorii au vrut, au luptat, dar atat au putut…
    Urgent doua obiective: pregatirea fizica (astazi in ultimele 20 de minute n-am prea depasit centrul terenului!) si omogenizarea echipei.
    HAIDE UTA!

0
    0
  10. O seara ce putea sa fie frumoasă, cu o victorie astăzi puteam sa spunem că e un început bun de campionat. O echipa a Voluntariului pe care nu o să o mai prindem niciodată așa de decimata, au jucat fata atacant și totuși după minutul 75, au controlat autoritar partida. Din păcate se confirmă ce am zis și după partida de la Ovidiu : Vlad Morar care se plimba pe teren cu Viitorul, marea dezamăgire dintre toate transferurile făcute. Poți să cauți orice scuze, că nu a jucat de mult, că nu a marcat în Liga 1 din 2017, că nu e pus la punct cu pregătirea fizică. Nu poți să ratezi in halul ăsta din 6 metri, centrate perfectă, fără adversar pe el, cu portarul blocat pe linia porții, cu toată poarta in fata, pune latul și gata. Nu are scuze Morar. Bine că urmează o pauză în care sa recuperam din pregătirea fizică, atât de necesară în Liga 1. Haide UTA!

0
    0
    1. Morar pt mine nu e nici o surpriza,chiar nu stiu pe ce criterii a fost adus.In rest echipa nu s-a miscat rau,cat a tinut benzina a dominat,a avut ocazii.Bine ca vine pauza asta,se mai pot pune pe picioare si se mai poate completa lotul pt ca e clar,cel putin la nivel de mijlocasi centrali e mare nevoie de unu,doi jucatori.

0
      0
      1. Este lipsa de valoare la Morar,nu e vorba nici de condiție fizică nici de pregătire .Nu-ți trebuie condiție fizică că să ai simțul porții.

0
        0
  11. Rezultat bun daca tinem cont de faptul ca in ultimele 20-25 de minute nu am trecut de centru terenului. Numai Crampe musculare am vazut in ultimele minute. . Stam rau de tot cu pregatirea fizica. Daca mai dura 5 minute meciul cred ca terminam in genunchi. Domnilor nu putem juca asa in prima liga. Puneti-va la punct cu pregatirea fizica . Hai UTA hai Aradul. Si mai o chestie : trasati domnilor linia aia de centru dreapta, ca la tv arata ca pisatu, boului.

0
    0
  12. Joc lent,multe pase inapoi si lateral,atac zero mijloc zero in repriza a 2-a,pregatirea fizica zero si la urma echipa batrina.De lucrat la jocul cu mingea la picior la portar.2 saptamani de pregatire intensa.Succes in continuare!

0
    0
  13. Rezultat echitabil, păcat cu ratarea lui Morar..așa ceva rar vezi, nu ințeleg cum naiba a lovit mingea la faza aia.
    Nu-i nimic, 2 săptămâni de pauză, se vor mai regla lucruri, mai recuperăm și la condiție fizică, una peste alta, inceput bunicel de campionat.

0
    0
  14. Trebuie sa intelegem ca prima liga este altceva. Azi G Balint a cam gresit. 1 a tinut 2 pozitii, under 21 ( portarul, apoi Tescan si poi Rusu). Tinerii astea , ambii sint sub Oroian, Miculescu, ivan si Hrezdac Balint il are pe ionita „punct fix”, fara nici un fel de reusita, din contra, Avem la mijloc jucatori nepregatiti fizic, la UTA si in play off, pregatire fizica nu a fost buna.Aici tehnicul..are vina. De prin min 60 am fost nuli…puteam pierde, in final 3 G Balint vorbeste frumos, dar mai trebuie sa puna si duritate si exigenta. L-ati revazut pe Costin…nu avea loc la UTA ? Noii veniti si Albu ( bun ,cit a putut) si N Rosu si Morar ( ce ocazie a ratat !) dar si Hora si ionita fizic sint in pioneze,…inotau..agale. Voluntariul nu are echipa, altii ceva mai buni, ne terminau Inca ceva, G Balint a facut 3 schimbari..repede.cite 1 de fiecare data, iar…la sfarsit nu mai putea sa il schimbe pe V Morar…ca ar fi fost a 4-a schimbare. Sa fim calmi, sa ne recunoastem slabiciunile, sa vedem ce se poate inbunatati.Dar azi, oricit am vrea, trebuie sa recunoastem ca in ultima jumatate de ora am fost …de liga a doua…spre old boy’s , fizic vorbind. Mi-a placut greco-albanezul, Albu ( cit a putut), Benga.. si cam atata. Nu pot lauda, doar de dragul de a-i multumi pe unii, azi UTA nu mi-a placut. Mai multe…dupa ce vom vedea ce va fi.

0
    0
    1. Cosmine ma vad nevoit sa te contrazic . Rusu si Tescan dunt peste juniorii insirati de tine . Ambii au constsnta in joc . Ai sa-l vezi pe Rusu daca mai ramane cum va juca . Este peste mumti seniori.

0
      0
      1. Adi, draga, Fiecare cu parerea lui, asta-i frumos pe un site. Eu spun ce cred eu, Cei doi adusi, …de acord ..pot progresa, dar azi,,,nu ajuta echipa, E adevarat Tescan joaca in dreapta, Rusu in stanga, si ca sa joace ambii.( cind faci schimbare, intre ei)…sint necesare si alte permutari in echipa.Desi azi Balint avea unul sub 21 ani ( in poarta) si nu era necesar sa tina tot meciu doi neexperimentati. Zic si eu !

0
        0
  15. Mesaj pentru Balint: Ioniță, Morar trebuie urgent dați afară. Denis Rusu trebuie împins ca și atacant, are stofa, uitați-vă ce face cu mingea. În rest, mai trebuie aduși jucători.

0
    0
  16. Nici o tragedie,la o adica..Sper ca vor invata ceva si vor recupera in 2 saptamani de pregatire.Zambesc atunci cand imi aduc aminte de mucalitul Sumudica aratand acel pliculet „anti-carcel”..:-))
    Adevarat ca se putea profita de lotul decimat al Voluntariului si cu totii ne-am fi dorit asta,dar potential exista.
    Asa cum am venit cu un punct de la Viitorul,vom mai aduce!
    Bafta si mereu,in orice situatie,HAI UTA!!!!
    PS:as muri de curiozitate care dintre jucatori vor fi testati antidoping..:-)))

0
    0
  17. Rezultat echitabil dar totusi cu un usor avantaj pt. UTA. noastra. Prima repriza s-au aparat toata repriza pe doua randuri in aparare , pacat de ocazia monumentala a lui Morar , dar asta este nu-i nimica ,campionatul este lunng si au timp sa se puna la punct mai ales a2a repriza cand baietii au cazut fizic. Asa frica mi-a fost in ultimile 15-20 de min. cand Voluntarii au pus presiune mare pe atac ,mai ales lovitura libera scoasa extraordinar de Horatiu Moldovan. Ce sa mai, echipa buna avem dar mai trebuie puse la punct cateva aspecte pe care BALINT le stie foarte bine !!! Nu imi ramane decat sa felicit pe toti baietii pt. jocul de astazi si pe viitor sa fie din ce in ce mai buni !!! FORTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA ARAD , HAI BAIETII !!! Si am uitat sa mai spun ca, acuma ARADUL, UTA. are un STADION EXTRAORDINAR DE FRUMOS, PARCA AI ZICE CA, ESTI PE STADIOANELE DIN ANGLIA !!!!