Arhivă articole

„Bătrâna Doamnă” joacă pe terenul „revelației din Clinceni”. Balint: „Să credem în potențialul nostru!”UTA este echipa contrastelor în Liga 1. Echipa arădeană nu poate câștiga acasă, dar își face punctele ce-i conferă o oarecare liniște în clasament departe de arena „Francisc Neuman”. „Roș-albii” sunt pe poziția a 11-a mai aproape de play-off  decât de „zona roșie” înainte de etapa cu numărul 21.

Continuitatea la nivelul băncii tehnice, unul dintre atuurile Academicii

Una dintre echipele aflate în vizorul „plutonului” este Academica Clinceni, adică adversarul de joi al „Bătrânei Doamne”. Ilfovenii au pus la păstrare doar 5 puncte din 15 posibile în acest început de an, cu două mai puțin decât trupa de pe Mureș. Totuși, Academica se simte ceva mai bine acasă, unde a obținut singura victorie din 2021, chiar în urmă cu o săptămână, contra celor de la Botoșani. „Ne așteaptă o deplasare foarte dificilă împotriva unei echipe care, la ce  parcurs a avut până acum, poate fi considerată o revelație a actualului sezon de Liga 1. Poate, alături de Chindia. Vom întâlni o formație foarte echilibrată. Chiar dacă nu marchează foarte mult, Academica nici nu primește multe goluri. Au în componență jucători experimentați, jucători cu calitate, care au jucat la un nivel foarte bun și le-au adus acel plus de valoare de care aveau nevoie. Și mai au meritul că au mers pe continuitate, căci anul trecut, după ce promovaseră în Liga 1, au fost unele momente ce puteau fi catalogate catastrofale. Clinceniul primea la un moment dat cele mai multe goluri, s-a discutat la un moment dat chiar și despre schimbarea antrenorului, bravo lor că au mers pe continuitate. Au avut și o strategie eficientă de transferuri, cu jucători valoroși, sunt o echipă care, din punctul meu de vedere, se luptă cu șanse reale pentru play-off. Însă, în ciuda acestui fapt, noi încercăm să rămânem concentrați pe ceea ce avem de făcut și să rămânem ancorați în lucrurile pozitive care s-au întâmplat în ultima perioadă în jocul nostru pentru că au fost destul de multe. Bineînțeles, nu suntem mulțumiți de toate rezultatele pe care le-am obținut, dar e important să rămânem consecvenți principiilor noastre. În plus, atitudinea și determinarea trebuie să rămâne la cote înalte cu singurul gând de a lua toate cele trei puncte”, a spus Laszlo Balint.

„Program încărcat, dar nu mă plâng”

Disputa cu trupa lui Ilie Poenaru începe la orele amiezii, la ora 13,30, până acum UTA nejucând mai devreme în Liga 1 de la promovarea din vara trecută. E o deplasare în care, teoretic, arădenii pot alinia – în sfârșit – cel mai bun „11”, după seria de accidentări, înfectări cu COVID sau suspendări. „Stăm acum la mult mai bine la nivel de lot. Hora se simte mai bine, o să fie în lot, o să facă deplasarea. Din fericire nici la Albu nu a fost o problemă musculară gravă, pur și simplu din cauza terenului, pe fondul suprasolicitării, a avut un spasm muscular care mai mult l-a speriat.  Îl așteptăm și pe Albert, este pe final cu recuperarea, deja a făcut și pe teren și, ușor, ușor sper să ajungă și el să se antreneze să se antreneze cu echipa. În schimb, a intervenit o anumită uzură pentru că am jucat multe meciuri într-o perioadă scurtă de timp, pe terenuri grele. Cel mai probabil, inclusiv la Clinceni vom avea parte de o suprafață dificilă, dar știam acest aspect. Încercăm să găsim cele mai bune soluții, încercăm să ajungem proaspeți din punct de vedere fizic și cu un tonus mental bun la ora jocului. Importantă e abordarea noastră, să credem în potențialul nostru și că ne putem întoarce victorioși de la Clinceni. E o perioadă atipică, o perioadă în care și noi a trebuit să ne adaptăm procesul de instruire, antrenamentele, în așa fel încât să încercăm să ținem echipa proaspătă, cu tonus fizic și mental. E dificil, dar nu mă plâng, ci doar remarc că nici echipele din campionatele puternice nu joacă la o frecvență atât de mare cu toate că facilitățile pe care le au, atât de recuperare, cât și de antrenamente. Acolo sunt din alt film”, a mai punctat antrenorul principal al „Bătrânei Doamne”.

Delegația arădenilor a ajuns în această seară la București pe calea aerului. La revenirea acasă, Laszlo Balint va sta lângă cea mai proaspătă achiziție a arădenilor, atacantul Adrian Petre, ce și-a încheiat conturile cu Cosenza și a fost lăsat de FCSB să revină acasă.

Ilie Poenaru laudă achizițiile făcute de UTA Arad

Ilie Poenaru, antrenorul celor de la Clinceni, pus în gardă de parcursul departe de Arad al „Bătrânei Doamne”, care în acest an a bătut la Voluntari și Iași, pe când acasă a pierdut cu FC Argeș, Dinamo și a remizat cu Viitorul. 6 la 18 e bilanțul punctelor acasă – deplasare al „roș-albilor” în întregul sezon, iar Poenaru încearcă o explicație, luându-și, totodată, și măsuri pentru mâine. „Într-adevăr, UTA pare o echipă de deplasare și trebuie să ținem cont de asta. E clar că acasă au dezvoltat un fel complex, probabil că-și doresc prea mult să câștige și nu au claritatea, luciditatea necesară să o facă. Afară e cu totul altceva. Se organizează foarte bine din punct de vedere defensiv, nu oferă spații și pleacă excelent pe contraatac. În plus, sunt foarte periculoși la fazele fixe, sunt sigur că vom avea parte de un meci foarte greu. Din punctul meu de vedere, UTA a ajuns să aibă unul dintre loturile cele mai echilibrate din Liga 1. Au venit cei doi străini, Vorobjovas și Roger, care au adus un plus evident. Primul formează un cuplu foarte solid de mijlocași centrali alături de Albu, iar fotbalistul brazilian e foarte creativ, are un stâng excelent, e fotbalist de ultimă pasă și bate excelent și fazele fixe. Mai e și Antal care a adus calitate în atac, arădenii s-au mișcat rapid și bine în această iarnă. Am înțeles că nu mai au nici probleme de lot, Hora s-a vindecat rapid după problema musculară, revine și Erico în apărare, din fericire avem și noi tot lotul la dispoziție. Doar Tănase e incert, dar sperăm să-l recuperăm până la ora partidei. Sigur, UTA are punctele sale forte, dar avem cu ce să contracarăm”, afirmă Ilie Poenaru.

Din informațiile noastre, pe lângă Cristi Tănase, sunt șanse mari ca Academica să nu poate conteze cu UTA nici pe un alt mijlocaș central, respectiv italiano- argentinianul Juan Cascini. Apoi, conform sistemului de rotație aplicat deseori de Poenaru, pe gazon ar trebui să apară Gardoș sau Rusescu, cu Adi Popa pregătit să intre destul de repede în locul unuia dintre cei doi juniori, cel mai probabil Andronic.

UTA, la a treia deplasare cu Mladinovici la centru

Pentru a treia oară în acest sezon, UTA va fi arbitrată de Horia Mladinovici. Bucureșteanul s-a mai întâlnit cu arădenii tot în deplasare, la Mediaș (1-1 cu Hermannstadt) și Sfântu Gheorghe (0-3). Acum, îi arbitrează și la Clinceni, avându-i ca și colaboratori la cele două linii pe concitadinii Andrei Constantinescu și Cosmin Vatamanu, iar rezervă pe Sorin Costreie, din Buftea. Observator de arbitri este vâlceanul Augustus Constantin.

Formații probabile:

Clinceni: Vâlceanu – Fl. Achim, Gardoș, Patriche, Dobrescu – Cordea, Moulin, Cebotaru, R. Andronic – Chumchukov, Rusescu.

UTA: Iacob – Tomozei, Erico, Benga, Shlyakov – Miculescu, Albu, Vorobjovas, D. Rusu – Roger jr., Hora.

2
1
loading...

8 comentarii la articolul: “„Bătrâna Doamnă” joacă pe terenul „revelației din Clinceni”. Balint: „Să credem în potențialul nostru!”

 1. Daca ramanem concentati pe durata intregii partide UTA poate aduce punct sau chiar puncte din aceasta dificila deplasare!
  Cu multa munca,daruire si concentratie maxima reparam ce am stricat in jocul cu dinamo!
  HAIDE UTA ,una dintre campioanele Provinciei!

  8

  0
 2. ATENTIE mare de tot la vulpoiul de Rusescu si Chumchukov si la Tanase daca il va introduce in teren !!!

  5

  3
 3. Am ajuns cu cutitul la os si nu din cauza neaparat a lotului sau a antrenorului,cu toate ca de tot ce poate depinde,ca minim bine,conditii,echipa este clar intr-un blocaj vadit….
  Am tacut ca si de obicei la necazuri,inecandu-mi amarul,pentru ca sunt necazuri provocate SI DIN EXTERIOR,ce nu depinde de conducere…Gazon,ploua in vestiare,echipa se antreneaza pe unde poate….Multe si altele….
  Doresc din nou sa subliniez ceva:…mai oameni buni,UTA,ECHIPA noastra draga….Cand il citesc pe acest @Ionescu Gavrila,care si-a pierdut si dansul rabdarea si optimismul….cand ii citesc comentariile,o fac printre randuri,ma calmeaza imediat,automat!
  Atat de voalat critica,la subiect,incat nu ai cum sa nu ii dai dreptate oricand,la orice ora, incat are like inainte de a citi comentariul dansului….UTA are nevoie neaparat de un ofiter de presa,un purtator de cuvant….Cam asa cum un club se respecta…
  Va rog cumva sa luati legatura cu dansul….pentru o colaborare,daca se doreste….Daca nu???Inteleg!
  Nu stiu ce sa zic?Dar parca este singura persoana care vede realistic,cu bune si rele si o face cu mult tact si diplomatie,mult mai bine decat orice ziarist sau reporter acreditat,fara a dori pe aceasta cale sa nu multumesc orice stire,venita pe site….
  Inca odata @Ionescu Gavrila…Mari aprecieri!

  12

  0
  1. Un comentariu un pic dislexic. Dar, oricice utist e binevenit in gradina alb-rosie.

   2

   0
 4. Vă mulțumesc pentru aprecieri ,dar nu doresc mai mult decât bunăvoința unor suporteri și ei cu speranța de mai bine pentru echipa noastră . Am căutat ,adevărat ,mesaje vibrante ,dar știți pentru ce ?? Am dorit să contribui la ,,otelirea” mai tinerilor susținători in fata miracolelor acestui fotbal. Recunosc că și eu mai trebuie sa fie ,,forjat,” Chestia cu toată viața mai înveți . De fapt ,daca intram in primul an. în ,,liniștea,” clasamentului ,mesajele vor fi mai puțin critice și nici atunci nu e recomandata blazarea opiniilor. Fotbalul ,rege suprem al sportului ,are nevoie permanenta de OAMENI !!!

  15

  0
 5. Nu este usor de loc sa integrezi atitia nou veniti la UTA in aceasta iarna si iata ca mai vine si Petre si poate alti citiva pina la la finalul acestei perioadei de transfer. Multi suporteri cred ca „integrarea” este ceva care daca nu se vede pe teren dupa 3-4 jocuri, antrenorul si conducerea clubului trebuie demisa. Nu este deloc asa, iar UTA nu este inca Barcelona, Chelsea etc, cu buget de sute de milioane si presiune enorma de a cistiga Champion’s League si care sa-si permita nu numai sa schimbe antrenorii ca pe chiloti, dar si sa-si aleaga cei mai buni antrenori din piata. Singura presiune la UTA este una mica, foarte mica, mentinerea in Liga 1. Nu e cazul ca unii sa strige la absolut fiecare meci demisia conducerii, antrenorului, agentilor, etc. Din nou, obiectivul nostru este mentinerea in Liga 1 si nu Champion’s League. Daca UTA nu-si atinge obiectivul sint convins ca vor fi schimbari la nivelul antrenorilor, conducerii, jucatorilor, etc Pina atunci ca suporteri adevarati ne asumam riscurile si mergem mai departe cu cei de astazi.

  UTA are nevoie de continuitate atit la nivelul conducerii, al antrenorilor si nu in ultimul rind al jucatorilor. Conducerea, antrenorii, agentii sint inca cu noi si fac tot ce pot ca sa completeze lotul cu jucatori de valoare la nivelul Ligii 1. Nu este deloc usor, iar la bugetul saracacios al clubului nu putem sa-i aducem inca pe Messi, Pogba, nici macar pe Dennis Mann.
  Chiar daca am fii capabili din punct de vedere financiar sa aducem acesti jucatori perioada lor de integrare cu restul jucatorilor UTA-ei v-a fi in jur de 40 de jocuri oficiale si cel putin 20 jocuri amicale, deci cam pina prin luna Decembrie, asta daca nu cumva vor pleca citiva jucatori in urmatoarea perioada de transfe, la vara, si vor venii altii in locul lor

  Cine crede altfel, nu cunoaste fotbal si in general conceptul sportului de echipa.

  UTA are nevoie acum de cit mai multe meciuri in picioare, in noua formula de echipa si banuiesc ca pe masura ce vom evolua intensiv la intervale mici de timp in campionat acesta echipa se v-a roda si cristaliza, v-om vedea rezultate surprinzatoare impotriva unor echipe considerate favorite in ultimele meciuri ale sezonului regulat.

  15

  0
 6. Respect și admirație domnului Ionescu Gavrilă!
  Subtil, dorește să dezmorțească caractere, pentru că da, este nevoie de un caracter deosebit pentru a fi ÎNVINGĂTOR !
  Dar cine știe, poate începând de astăzi de la ora 13:30, vom vedea niște caractere frumoase care vor demonstra că merită să facă parte din FAMILIA UTA!
  Forza UTA !!!

  4

  0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.