Livetext Liga 1: Academica Clinceni – UTA 0-3, final

Cu două succese din tot atâtea posibile în deplasările începutului de an, UTA atacă cu încredere și meciul de la Clinceni, cu surpriza plăcută a stagiunii – Academica. Ilfovenii sunt pe locul 5, loc de play-off, dar cel puțin în 2021 nu au avut un parcurs extraordinar. Trupa lui Poenaru a luat doar 5 puncte din 15, fiind sub arădeni din acest punct de vedere. Începând cu ora 13,30, vom afla deznodământul disputei din cadrul etapei cu numărul 21 a Casa Liga 1.

Formații oficiale:

Clinceni: Vâlceanu – Dobrescu, Patriche, Jutric, Fl. Achim – R. Andronic, Moulin, Ventura, A. Popa – D. Morar, Chunchukov. Rezerve: Ureche – Gardoş, Pashov, Chandarov, Rusescu, Markovic, Pîrvulescu, Cebotaru, Toshev. Antrenor: Ilie Poenaru

UTA: Iacob – Tomozei, Erico, Benga, Shlyakov – D. Rusu, Vorobjovas, Roșu, Oroian – Antal, Roger jr. Rezerve: Balauru – Ilie, Melinte, Roumpoulakou, Albu, Isac, Miculescu, Hora, Buhăcianu, C. Rus. Antrenor: Laszlo Balint

Arbitri: Horia Mladinovici – Andrei Constantinescu și Cosmin Vatamanu (toți din București). Rezervă: Sorin Costreie (Buftea)

Observator FRF: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea).

Min. 1: A început partida de la Clinceni, gazdele sunt în albastru, UTA e în alb-roșu. E zapadă pe marginea arenei din Clinceni, dar terenul e uscat și se prezinte în condiții acceptabile pentru această perioadă

Min. 1: GOL UTA! Vorobjovas recuperează un balon la mijlocul terenului, trimite o pasă filtrantă în adâncime, Antal e mai rapid decât fundașii Academicii Jutric și Patriche, trece mingea și pe sub Vâlceanu și trimite în poarta goală din 13 metri

Min. 2: Gazdele reacționează rapid, Moulin trage cu stîngul de la marginea careului, reține Iacob de pe mijlocul porții

Min. 6: După o lovitură de margine, Andronic prelungește mingea cu capul în 8 metri, de unde Dobrescu doar mngâie mingea din voleu, fără probleme pentru Iacob

Min. 10: Moulin intră tare pe glezna lui Vorobjovas și e avertizat
Min. 13: Schimbare la Clinceni: Iese D. Morar și intră Rusescu
Min. 15: Ocazie pentru gazde. Rusescu deviază pentru Chunchukov, acesta trage din prima de la marginea careului, mingea trece la o jumătate de metru de bara din dreapta lui Iacob
Min. 23: Academica are posesia, domină teritorial meciul, dar arădenii se apără bine deocamdată și-l lasă pe Antal vârf de lance
Min. 29: UTA recuperează un balon în jumătatea gazdelor, Rusu așează balonul pentru Roșu la 20 de metri, acesta trage cu exteriorul, mingea e ușor atinsă de Jutric și merge direct în brațele lui Vâlceanu
Min. 33: Antal iese accidentat de pe teren și intră Buhăcianu
Min. 37: Și Tomozei acuză probleme musculare și Balint e nevoit să facă a doua înlocuire în echipa sa. Intră Roumpoulajou și în locul lui Tomozei. Nou intratul evoluează în stânga apărării, rusul Shlyakov joacă în dreapta
Min. 41: Popa centrează dintr-un corner de pe dreapta, Chunchukov prelungește cu capul balonul pe colțul lung, unde apare Rusescu, dar Iaco se opune eroic cu picioarele și acordă corner
Min. 42: Corner de pe partea cealaltă, mingea ajunge la Chunchukov, care trage tare din 8 metri, dar Erico intervine la sacrificiu
Min. 45: O nouă fază fixă pentru gazde, centrează A. Popa înalt din dreapta, Rusescu lovește mingea cu capul din 6 metri, pe lângă poarta lui Iacob
Min. 45+2: Final de repriză la Clinceni, UTA conduce cu 1-0 după startul lansat ce s-a lăsat cu golul lui Antal
Min. 46: S-a reluat meciul la Clinceni. Balint a făcut și cea de-a treia schimbare, a ieșit juniorul Oroian și a intrat Albu. Roșu trece în spatele lui Buhăcianu, Roger joacă în dreapta de acum
Min. 49: Achim centrează din dreapta, Rusescu retrimite cu capul în centru careului de unde Iacob boxează și apoi Vorobjovas degajează balonul
Min. 50: GOL UTA! Albu pasează lung, în dreapta, pentru Buhăcianu, acesta pătrunde în viteză pe lângă Achim și pasează perfect în fața porții, unde apare D. Rusu care trimite în plasă cu stângul, pe lângă Vâlceanu
Min. 52: Rusu pasează excelent în careu pentru Roșu, care – însă – e blocat de Vâlceanu
Min. 60: Gazdele cer penalty. Rusescu trage puternic de la 30 de metri, mingea îl lovește pe Chunchukov, apoi sare în brațul stâng al lui Erico, aflat la câțiva centimetri în interiorul careului, dar Mladinovici nu vede circumstanțe de penalty
Min. 62: Dobrescu e avertizat pentru un fault la mijlocul terenului asupra lui Buhăcianu
Min. 65: Contră a gazdelor, A. Popa pasează din stânga, Dobrescu era singur în 12 metri, dar fundașul stânga al ilfovenilor scapă balonul pe sub picior
Min. 68: Trei schimbări la Academica: Ies Ad. Popa, Rusescu și Ventura, intră Pashov, Chandarov și Toshev
Min. 71: Ocazie mare pentru UTA. Rusu îi pasează inteligent lui Roumpoulakou la marginea careului, dar albanezul trage exact în Vâlceanu, care nu desfăcuse picioarele
Min. 72: Galben pentru Vorobjovas
Min. 73: GOL UTA! Rusu pătrunde pe zonă centrală, ciupește balonul printre picioarele lui Patriche, iar Roger jr. înscrie cu stângul, din mijlocul careului, în stânga lui Vâlceanu
Min. 74: Schimbare la Academica: Iese Toshev, proaspăt introdus pe teren și intră Markovic
Min. 79: Penalty pentru Academica: Markovic și Erico se dau cap în cap și Mladinovici arată punctul cu var
Min. 80: Chunchukov trage din lovitură de la 11 metri pe lângă stâlpul din dreapta lui Iacob
Min. 81: Ultimele schimbări la UTA: Ies Rusu și Roger și intră C. Rus și Miculescu
Min. 87: Moulin centrează din lovitură liberă, Shlyakov trimite cu capul spre Iacob, care e atent și reține
Min. 90: 2 minute de prelungire
Min. 90+1: Moulin centrează șutat de la 28 de metri, Iacob reține de la firul ierbii
Min. 90+2: Corner Moulin, Chandarov trimite cu capul în bara din dreapta lui Iacob, după care Erico degajează balonul și Horia Mladinovic pune capăt meciului. UTA câștigă a șasea deplasare din acest an și ia trei puncte mari ce o apropie din nou de zona play-off

61 comentarii

1. Domnule Bibart, in calitate de specialist in toate dar si de persoNULITATE a Aradului, va rog sa acordati o nota gazonului Academicii.
    Mai ales ca ati facut unele afirmatii halucinante privitoare la gazonul de le FN. ,,Jucatorii nu ies cu echipamentul destul de murdar?”
    Le ganditi mult?

0
    0
  2. 27 de secunde! Golul asta plutea in aer inca de la meciul cu Dinamo, poate doar cu atat ar fi trebuit sa fie mai lung meciul precedent:) Gol din actiune, bravo Antal, bravo Mode!

0
    0
  3. O întrebare
    Rusu asta chiar trebuie sa joace in toate meciurile???
    E zero de câteva etape și astăzi la fel Tomozei și Oroian
    Dacă ne apărăm bine putem scoate măcar un punct
    Hai băieții!

0
    0
    1. Cosmine ai dreptate sa-l scoata pe Rusu da-l naibii . Un gol si o pasa de gol plus multe altele e putin.

0
      0
  4. Cam acelasi meci…in mocirla, ca si cu Dinamo. diferenta este ca Antal stie specula si da gol dintr-o singura ocazie, iar Mladenovici pare corect.
    Apoi…canonada la poarta noastra, dar Iacob este providential, iar Benga si Erico…nu-s ca Ilie. Din nou, Rusu si Oroian…fac figuratie, la numar, nu conteaza in joc. Au fost doua schimbari pentru accidentari, stiam ca Antal e nepregatit, iar Tomozei ” e de sticla”. Simo a alunecat- periculos- aiurea de citeva ori, rusul nu prea stie cu mingea, dar tare fizic, pe margini…ca de obicei…nu jucam nimica.Nu voi putea vedea repriza secunda, dar ma apuca groaza, dupa ocaziile ratate de gazde, in prima. Sper sa ne tina norocul, apararea bubuie si atata, Mode ..nu poate pasa decit cu Roger,ca deobicei nu stim sa tinem de minge. Fotbalul nu-i matematica, le mai putem da un gol si ar fi mirific, dar , dupa cum a jucat UTA urmeaza o a doua repriza…infernala. Doamne ajuta-ne, doar EL ne poate ajuta

0
    0
    1. Domnule Cosmin când aveți timp sa urmăriți meciul, deoarece nu exista meci in care sa nu lăsați comentarii (și analize (de cele mai multe ori pe lângă)in fiecare repriza?

0
      0
  5. Cred ca Balint a facut o mare greseala, trebuia sa il bage pe Albu, odata cu Simo. asa am facut deja 3 schimbari, a cite un jucator si nu mai putem schimba. Daca proceda cum spun…mai aveam dreptul la o schimbare cu 1 sa2 jucatori. Acum cin termi de scris UTA face 2=0 BRAVO !

0
    0
    1. Mai, nea caisă, atât de mult te pricepi la fotbal, ca nici macar nu stii, ca putem schimba de 5 ori…

0
      0
      1. Nu dragutule, poti schimba 5 jucatori…in doar 3 reprize de schimbari.Exemplu : daca schimbi odata 2, inca odata 2, si a 3 a oara 1, poti schimba 5 jucatori. Daca schimbi de 3 ori cite unul…nu mai poti schimba. Te incata ” nea Caisa”

0
        0
        1. Un comentul tau anterior ai scris ca am schimbat de 3 ori si nu mai putem schimba deloc. Esti cam uituc…nea caisă

0
          0
        2. Regulamentul e clar, poți schimba 5 jucători pe meci dar nu mai mult de 3 întreruperi ale jocului în repriza a doua! Deci, UTA a schimbat doi jucători în prima repriză și trei în cea de-a doua! Perfect regulamentar! Și schimbările efectuate la pauza jocului se consideră în prima repriză. Capisci?

0
          0
    2. După logica ta pierdem la masa verde cu 0-3, am făcut 5 schimbări odată cu introducerile lui Miculescu și Rus! Află, totuși, că se pot efectua 5 schimbări în maximum 3 opriri, deci e ok! Iar despre Denis Rusu, numai de bine!

0
      0
      1. Am omis să scriu ,,într-o repriză”…Deci se pot efectua 5 schimbări în maximum 3 opriri într-o repriză sau două schimbări într-o repriză și trei schimbări în a doua, exact cum s-a întâmplat azi!

0
        0
  6. Pentru toti cei care au veleitati de antrenor, dau note jucatorilor, sugereaza schimbari etc: nu mai bine va faceti o echipa in liga 6 si o antrenati?

0
    0
    1. Ei nu stiu antrena decat in liga1! Si antreneaza de la distanta, de pe Facebook! Asa simt mai bine jucatorii. Stai sa-i vezi la urmatorul meci in care UTA nu castiga!

0
      0
  7. E plăcut sa învingi,, marea revelație ” a Ligi 1, asa cum tot sunt numiți cei de la Clinceni în presă. Ramane întrebarea de ce acasă nu putem juca asa. Iarăși penalti împotriva noastră. Și comentatorul asta paralel zice ca e fault al jucătorului de la Clinceni. Bine ca o ratat. E prea de tot meci de meci sa primim penalti împotriva noastră și doar un penalti Pt noi în tot campionatul. Zici ca suntem cea mai dura și indisciplinata echipa din Liga 1.

0
    0
  8. Bravo UTA! Imi place din ce in ce mai mult aceasta echipa! Dupa pauza de iarna am fost echipa mai buna in toate meciurile jucate. Nu am parcat autobaza la 1-0, bravo Balint!

0
    0
  9. Nicăieri nu-i ca in deplasare! 😀
    Mă bucur pentru Antal, și pentru Roger (mai ales că băgase un luft total ne-brazilian cu puțin timp înainte). Mă bucur și pentru Rusu la cel mai bun meci al său la UTA.
    Dar cel mai mult mi-era dor de o cursă a lui Buhacianu! M-am uns la suflet!
    Și, in final, mă bucur că amaratul ăla de Cosmin a băgat o grămadă de păreri aiurea dar macar nu i-a mai pocit numele lui Buhacianu! Ce zi splendidă!

0
    0
  10. Bravo băieți!
    Cel mai bun meci la nivel ofensiv. Dacă am juca așa și acasă, am fi siguri de Play-Off. Dar eu cred că vor începe victoriile acasă, încă din etapa viitoare cu Hermannstadt. Avem o șansă să urcăm în clasament.
    Hai UTA!

0
    0
    1. Unde sunt acum contestatarii lui Balint ?Sau doriti ca UTA sa angajeze un antrenor pentru meciurile de acasa si sa-l lase pe Balint la meciurile in deplasare ? Veniti cu solutii competentilor !

0
      0
        1. Sa nu fim carcotasi, UTA este peste asteptari in Liga 1.Vrem mai mult, obtinem cat putem, dar hai sa-i sustinem si sa fim mai maleabili cu rezultatele lor .Sa nu ajungem sa-i atacam dupa orice infrangere.Astia suntem noi , ducem puncte din deplasare ,dar suntem slabi acasa.Sper sa ne revenim si la Arad

0
          0
          1. Dan Lesan este in pensie ,ar fi bun pentru antrenor acasa,ar mai lua si el 1 leu.

0
            0
  11. A UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA !!! BRAVO BA BAIETII !!! Asta este ba baietii , am spus-o de la inceput, ca, daca nu dam noi gol, goluri , dau ei si uite ca, din fricire ,baietii au dat gol si totul este OK !!! Clincenii, au scapat usor cu trei goluri, putea fi 5-6 la cate ocazii am avut !!! UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA ARAD !!!

0
    0
    1. Insa cea mai tare faza a meciului a fost aia cand i-a pus dintele in palma!! Si gestul pe care l-a facut arbitru!!!! ?????

0
      0
    1. Pai ar fi ca cel de la mecul de astazi!!! Ar confunda jucatorii si in plus l-ar boteza pe Buhacianu la fiecare pasa pe care ar dao!!????

0
      0
  12. BRAVO BA BAIETII A-TI JUCAT EXTRAORDINAR DE BINE !!! DENIS RUSU, ai fost EXTRAORDINAR,daca o sa joci in continuare asa, cu siguranta ,O SA AJUNGI LA ECHIPE MARI DIN EUROPA !!! Bravo ba baiete !!! UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA ARAD !!! Bravo si Buhacianu, toata echipa !!! A trecut ACCELERATUL de ARAD pe langa jucatorul clinceniului de nu a putut sa il opreasca de niciun fel !!! UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA ARAD !!!

0
    0
  13. Cosmine, dupa ce ai facut echipa de la cap la coadă in toate felurile, acum după succesul asta clar, ar fi bine măcar un „scuze” din partea ta. Dar la ce să te aștepti de la cei ca tine?

0
    0
    1. Cine, domnule, doctoru’ ? Ti-ai gasit ca el sa-si ceara scuze 🙂
      Nu era sa-l bata odata jucatorii, de au sarit gardul la el in tribuna !?…ca asa i-a scos din minti cu ale sale comentarii rautacioase.
      Un frustrat, domnule, vai si amar de capul sau !

0
      0
  14. In primul rand felicitari echipei! In al doilea rand chiar daca in meciul asta nu a contat, totusi eu nu inteleg pentru ce sa dat penalty pentru Clinceni? Daca era doar 1-0 putea fi decisiv. Foarte usor acordat dupa parerea mea.

0
    0
  15. Propun ca la viitoarele meciuri ale noastre comentatorii Digi-sport să folosească limbajul surdo-mut, ar fi mai de folos și mai de apreciat

0
    0
  16. UTA a castigat….38 comentarii……32 pozitive
    UTA a pierdut….138…..10 pozitive.
    Fratilor,echipa se sustine la bine…si mai ales la greu,nu invers

PS:Eu inteleg ca nu e bine sa fii pozitiv in aceste vremuri,dar nici chiar asa 🙂

0
    0
  17. Felicitari! Se pare ca nu merge reteta cu sfintitu’ pentru meciurile de acasa.Poate reusim sa-i ducem pe baieti cu avionu’…?.Poate am vaxut io alt meci,da’ la comentarii in gsp,nea ala de relateaza online,zice ca dupa un fault dur a lui Erico.?.Pai baiatu’ tre’sa-si puna un dinte!
    HAIDE UTA!!!

0
    0
  18. Unde sunt contestatarii ?
    Pe Cosmin il vazuram, a sarit ca musca-n lapte…vorba sa: nu-si acopera prostia.
    Dar ceilalti unde sunt ? Alde Aradean 100%, Doru, etc. ? Unde e cel ce se viseaza in taina ca-i un geniu, adica Solutii ? Hai Solutii, nu mai vii cu solutii ? 🙂
    Cum stiti voi sa dispareti ca ramele in pamant…si asteptati sa reveniti, cand miroase iar a rahat…pfu !

0
    0
    1. Mai e/sunt. Cel putin unul care cerea numai demisii din 10 in 10 minute si tot numara voturile negative de la comentariile lui????.
      Cand echipa va pierde isi vor face din nou aparitia cu ale lor comentarii de specialisti.

0
      0
    2. „Egzista” o explicatie!!! Frustrarea…. Si lipsa de control!!! Lasa ca si altii vad carentele dar se controleaza!! Si altii urla, sparg pahare televizoare… Alti/altele plang… Așa e cu frustrarea…. De aia e frumos fotbalul!!! Oricum esti tare ca statistician!!! ??

0
      0
  19. A FOST O DUMA-MASA MAGICA SPER DIN SUFLET S-O REPETAM DUMINICA PTR A LEGA 2 VICTORII!
    UTA,UTA,UTA,UTA,UTA,UTA,UTA,UTA,UTA,UTA,UTA,UTA,UTA,UTA,UTA,UTA,UTA,UTA!

0
    0
  20. Nu am vazut repriza a doua in direct,-am fost nevoit sa plec- decit la reluare. Am vazut o UTA de foarte buna calitate in repriza a doua. Deci este posibil ca UTA sa joace constructiv, ar fi o conditie…adversarul sa nu marcheze primul.In partea a doua Rusu a fost foarte bun, Buhacianu, si el harnic si eficient, tare mult mi-au placut Roger si Iacob

0
    0
  21. Felicitari baietilor pentru victorie !!! As vrea sa remarc un jucator : DENIS RUSU !!! Un exemplu pur de fotbalist profesionist,modest, un exemplu de ambitie,daruire, placere de a juca fotbal. Nu degeaba i-a explodat cota pe www. transfermarkt.de. Daca la debutul la UTA el nici nu era cotat pe acest site de specialitate , astazi DENIS RUSU este cotat la 250.000 de euro !!!! Bravo lui, este munca lui dar si a antrenorilor lui. De ce au nevoie ceilalti juniori din lotul UT-ei pentru a-si dori sa joace cel putin la jumatate din nivelul prestatiilor lui ???? ( intreb pentru un prieten )

0
    0
  22. Felicitări pentru victorie!
    Ați dat dovadă de caracter și ați ieșit victorioși!
    În momentul când se vede dăruirea și echipa câștigă, nu mai vorbim de micile disfuncționalități.
    Să faci o critică constructivă, să oferi posibile soluții, nu înseamnă că ești contestatar, stimabile Cucu’?
    Cei care scriu aici IUBESC UTA, în felul lor.
    I-am învins în amical, am făcut egal în jocul oficial, acum după un asemenea joc, ați prins încredere și învingeți Sibiul.
    Bravo UTA !!!

0
    0
    1. Dar greu ai mai venit sa feliciti echipa, stimabile.
      Ai facut cumva vreun curs de antrenorat, ca sa vii mereu cu solutii ? Ia-ti domnule o echipa sa o antrenezi, ca sa dovedesti ca esti antrenor bun.
      Tocmai asta-i problema, ca multi iubiti echipa asta…in felul vostru, ci nu asa cum trebuie sa o faca un suporter. In momentul in care nu o faci ca un suporter, nu te poti numi suporter.
      By the way, a uitat sa dai solutiile tale pentru meciul cu Sibiul, Balint nu va sti cum sa castige meciul 🙂

0
      0
  23. Bravo baieti!! Multumim de daruire si de goluri.
    Bravo Rusu, ca de obicei cel mai bun!
    Toti ati fost buni, dar in special Mode, cu excelenta viziune la pasa pt Antal si recuperarea la mijlocul terenului de unde a plecat golul 3.
    Bravo si Iacob pentru parade si siguranta.
    Cursa lui Buhi, o asteptam cu totii.
    Tot m-am luat de Rosu, dar azi el a recuperat mingea pentru Molde in primul minut, merita in sfarsit o lauda.