România a remizat cu Germania, scor 0-0, în ultimul meci din grupele Campionatului European de Tineret din Ungaria și Slovenia. Egalul n-a fost de ajuns pentru naționala mică, care a fost eliminată, după ce Olanda a umilit Ungaria, 6-1. „Tricolorii” au terminat pe locul 3, cu 5 puncte, la fel ca Germania, care a avut însă un golaveraj mai bun și a mers mai departe alături de Olanda.

În locul lui Ganea (suspendat), Adi Mutu a jucat „cartea” Adrian Petre pe poziția de vârf, dar jucătorul UTA-ei s-a remarcat doar prin travaliu. Realizările îi lipesc arădeanului, care se întoarce la echipa de club fără a fi înscris la „europenele” din Ungaria și rămâne cu un singur gol în meciurile oficiale din acest an, cel de la Cluj, din eșecul din optimile Cupei României, cu Universitatea. Petre a jucat până în minutul 76, când a fost înlocuit cu Octavian Popescu. Crescut de Atletico Arad, Răzvan Oaidă, mijlocașul lui FCSB, a fost integralist pentru România.

Cât despre desfășurarea meciului din această seară, românii au început cu bara lui Mățan, după care ocaziile clare le-au aparținut nemților. Aceștia din urmă au ratat și un penalty în repriza secundă, bara salvându-l pe Vlad la încă o fază pe final. Echipa României încheie fără eșec grupa A, dar va urmări de la televizor fazele finale ale „europenelor” de tineret din luna mai.

loading...

Germania U21:  12. Dahme, 2. Vagnoman, 5. Pieper, 4. Schlotterbeck, 3. Raum – 21. Baku (15. Jakobs, 82), 6. Dorsch, 8. Maier (Cpt) – 10. Nmecha, 22. Klimowicz (9. Burkardt, 63), 11. Berisha
Selecționer:  Stefan Kuntz.

România 21: 1. A. Vlad (Cpt) – 19. Vlădoiu, 4. Al. Pașcanu (5. Drăgușin, 63), 13. D. Ciobotariu, 16. Haruț –14. Oaidă, 6. Dulca (10. Moruțan, 57), 18. Itu (11. A. Ciobanu, 45) – 22. Olaru, 21. Ad. Petre (17. Oct. Popescu, 76), 20. Mățan. Selecționer: Adrian Mutu

2
2

2 comentarii la articolul: “Cu Petre pe teren 76 de minute, România ratează calificarea în sferturile de finală ale „europenelor” de tineret

1. Un joc foarte slab a lui Ad. PETRE !!! Practic el nu a miscat in front in fata jucatorilor germani. Este un jucator greoi pe teren ,dandu -le ocazia fundasilor adversi sa aiba o misiune foarte usoara !!! Daca va juca in stilul acesta si cu UTA. in meciul cu Sepsi o echipa foarte muncitoare si disciplinata pe tren, eu zic ca, UTA va juca in 10 oameni !!! De la meci la meci joaca slab, sa decazi in halul asta si tu ca jucator tanar de 20-22 de ani sa nu ai nicio reactie la evolutiile tale slabe de la meci la meci ? UTA are nevoie de atacanti buni in atac ,vin meciuri foarte grele in play-out si daca te prezinti asa de slab ,cum poate fi ajutata UTA. sa scape de emotiile retrogradarii ? Poate iti revii ? FORTA UTA ARAD !!!

3

2
  2. Cand il chemi ca o eventuala rezerva si joaca doar din cauza indisponibilitatilor,dar mai ales cand atitudinea sa este din nou dezamagitoare,imi da de gandit..La varsta lui Adrian Petre,cu motivatiile posibile,este absolut paralel,parca plictisit de viata…Foarte lent,nu se repliaza absolut deloc..Nu coboara….Parca il vad pe David Popa….Da-mi pasa in fata portii si poate ca o bag in ate,daca nu dau cumva in portar,sau pe langa….Sanse?Sunt ca si un buchet de flori de primavara…Hmmmm….