Sporturi de contact

David Otvoș a boxat pentru argint la Cupa României

Aproape 200 de sportivi de la cluburi din ţară s-au întrecut, la Zalău, pe ringul de box al Cupei României de juniori. Aradul a fost reprezentat de trei pugilişti legitimaţi la Box Club Ruben Stoia.

Cosmin Stoica, la categoria +80 kilograme, a fost învins în turul doi, iar Raul Sârb, în limitele categoriei 75 kilograme, s-a recunoscut învins de un component de lot naţional. În schimb, David Otvoș a fost revelaţia delegaţiei arădene.

Aflat în primul an de juniorat şi urcând două categorii de greutate, de la 46 la 50 de kilograme, sportivul pregătit de Ruben Stoia a obţinut victorii la sportivi din Galaţi şi Oneşti, pierzând doar în finală, la mare luptă, după cel mai spectaculos meci al turneului, cu titularul lotului naţional de juniori. La final, Otvoș a fost felicitat de fostul mare campion Dorel Simion.