13141516171819
20212223242526
27282930

Mai clar decât o arată scorul: CS Glogovăț 2013 – Unirea Sântana 2-1

Învingătoare în primele două runde ale campionatului, Unirea Sântana s-a deplasat la Vladimirescu, acolo unde a dat peste o formație ce bifase și ea primul succes stagional: 3-2 la Șimand. Iar în formulă (aproape) completă, trupa lui Călin Dehelean e o nucă tare pentru orice adversar, ceea ce a și demonstrat, de altfel, în această dimineață.

De altfel, gazdele au început hotărât partida și Mureșan a avut treabă după numai 5 minute. La un corner, Bier a trimis puternic cu capul, dar portarul crescut de UTA a respins de sub bară. Apoi, experimentatul fundaș arădean, cu meciuri inclusiv în Liga 1, a trebuit să iasă de pe teren, lăsându-i locul unui alt fost utist, Abdoulaye Diarra, care are și funcție de „secund” la „Vladi”. Totuși, deschiderea scorului nu s-a lăsat prea mult așteptată. În minutul 17, Andrei Gornic, și el crescut de „Bătrâna Doamnă”, a croșetat doi adversari în stânga și a înscris cu efect la colțul lung. Cei de la Glogovăț au rămas la controlul meciului, ba chiar au mai avut câteva situații bune de a-și majora scorul, dar la pauză s-a intrat cu 1-0.

Treziți puțin la pauză de Radu George, cei de la Sântana au avut o abordare mai curajoasă în debutul părții secunde și au obținut și egalarea. În minutul 64, Martin a pasat în adâncime și Cl. Popa a fost doborât în careu de Bogdan Moldovan. Sorin Berar nu a greșit de la punctul cu var și oaspeții reveneau în joc. Doar că juniorul lui Dehelean avea să se revanșeze rapid pentru eroarea de la penalty-ul și a făcut 2-1 100 secunde mai târziu. Sterciuc a pasat filtrant, iar Moldovan a înscris din dreapta la colțul lung. Succesul amfitrionilor putea fi și mai concludent dacă Andrei Gornic nu ar fi ratat un penalty dictat la hențul lui Cernat, după devierea lui Chepețan.

S-a terminat 2-1 și, cel puțin până deseară, Glogovăț intră în „clubul” echipelor cu 6 puncte în clasament, alături de Ineu și Sântana. „În primul rând, îmi pare rău că nu mi-am putut ajuta mai mult echipa, căci am ieșit accidentat. De fapt, a fost o recidivă musculară, după problemele avute pe final la Șimand, dar băieții au făcut un meci foarte bun și fără mine, Mariș și Ardelean. Am dominat clar meciul, am mai avut și alte ocazii, cred că scorul corect ar fi fost 3,4-1. Sincer, mă așteptam mai mult de la echipa de la Sântana, am înțeles că au și ei absențe, dar cred că mai degrabă au fost meritele noastre că nu le-am dat multe șanse.  În formulă completă eu zic că suntem și noi o echipă de play-off, de fapt asta ne și propunem să terminăm sezonul regular în primele 4 echipe”, spune Tibi Bier, fundașul de 39 de ani al celor de la „Vladi”.

Sântana a arătat ceva semne de slăbiciune și etapa trecută, cu Zăbraniul, dar de data aceasta nu a mai sosit nici rezultatul. „Am făcut o primă repriză slabă, cea mai slabă din ultimul timp. Am avut doar o situație, o pasă a lui Berar în careu dar interceptată de un fundaș central. În repriza a doua, am echilibrat situația și am dominat steril. Am marcat din penalty, dar la faza imediat următoare, o inexactitate a fundașului stânga Peia, plus că acolo trebuia să fie un mijlocaș la dublaj, a făcut ca scorul să ne fie din nou defavorabil. Asta a fost, o victorie meritată a gazdelor. Nici nu mai putem da vina pe accidentații Stanciu, Ianc și Raul Caba, care este în recuperare, din păcate am făcut un joc slab”, a menționat Cătălin Puia, managerul Unirii.

Glogovăț: Ciornei – B. Moldovan, Bier (8 Diarra), Pantea, Burcă – Kocsis, Doboș – Chepețan, Sterciuc, A. Gornic (83 D. Negrea) – Cr. Negrea. Antrenor: Călin Dehelean.

Sântana: Mureșan – Savin (65 Paven), Politic, Cernat, Peia (65 Micici) – Bodea (76 A. Popa), Olteanu – Kozma (35 Bătrân), Martin, Marc (13 Cl. Popa) – S. Berar. Antrenor: Radu George.

Arbitri: Ionuț Nicoraş – Lucian Berariu, Remus Naghi

Observator AJF: Gheorghe Sfăt