45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Fără puncte luate din cele trei deplasări stagionale, fetele de la AC Piroș Security Arad își legau speranțele de meciul de pe teren propriu cu bucureștencele de la Fair-Play, care au surprins plăcut în debutul acestei stagiuni, cu 12 puncte din 15 posibile. Iar partida s-a dovedit complicată pentru elevele lui Dan Cuedan, care – totuși – au găsit drumul spre succes. A fost 4-1, după ce băimărencele luaseră patru la Sânnicolau Mic în etapa a treia.

Vizitatoarele au început curajos, cu două situații clare, între care și un șut transversală expediat de Petre. Arădencele s-au adunat și la prima ocazie au și modificat tabela. Mingea a circulat rapid pe traseul Salwa – Cauni, aceasta a centrat în 6 metri, unde a apărut Olariu și a marcat cu capul peste portar. Era minutul 14, iar echipa din capitală a reacționat prin șuturile Frîncu și Petre, respinse excelent de Maha. 2-0 a fost în mintul 23, când Tomescu a bătut cu pământul o lovitură liberă din stânga, Bozian a trecut pe lngă minge, păcălind-o pe Șerbănică, care a scăpat mingea în plasă. Doar două minute, au avut avans de două goluri gazdele, căci Rezeanu a pătruns printre două adversare, Maha a blocat-o, dar mingea a ajuns la Frîncu, care a îndeplinit formalitatea. Meciul a intrat, apoi, într-o perioadă cu puține realizări de-o parte și de cealaltă, întreruptă de forcingul de final de repriză al „leoaicelor”. În minutul 42, Bozian a pasat în stânga, Olariu a ridicat capul și a găsit-o demarcată în 7 metri pe Salwa, care a trimis cu latul în stânga lui Șerbănică. Chiar înainte de pauză, Voinea putea marca și ea, dar Rujovic a respins de pe linia porții.

Fair-Play a început în atac repriza a doua, dar cele care au marcat au fost tot arădencele. În minutul 58, pe o contră, Voinea a pasat pe culoar pentru Olariu, care a pătruns până în 12 metri, de a învins-o plasat pe Șerbănică. De această dată, bucureștencele nu au mai avut replică și pentru că fetele lui Cuedan s-au apărat ordonat. În ultimul sfert de oră, a ieșit și mai mult la rampă egipteanca Salwa, care a reușit o serie de driblinguri de efect, dar și un frumos de la marginea careului, respins de Șerbănică. Cu 5 minute înainte de final, Frîncu a scăpat singură, dar a reluat pe lângă poartă. Nici cele 7 minute de prelungire nu a mai adus nimic pe tabelă: 4-1, rezultat final și 6 puncte în clasamentul primului eșalon.

Piros: Maha – Cauni, Șuveț, A. Ion, Tomescu – Voinea (73 Vanu), Bozian, Kugler, Prunar (90 Jarnea) – Salwa, Olariu (90+5 Jula).  Antrenor: Dan Cuedan.

Fair Play: Șerbănică – Anghel, Lăzărean, Rujovic, Șerbănuță – Petre, Rezeanu, Huțanu – Preda, Solonca (46 Mardari), Frîncu. Antrenori: Daniel Grigore și Simina Podgoreanu,

Arbitri: Claudiu Gogu – Roberto Svatsinka (ambii in Reșița), Răzvan Toader (Oţelu Roşu – Caraş Severin)

3
0

2 comentarii la articolul: “„Leoiacele”, nemiloase pe teren propriu: AC Piroș Security Arad – Fair Play Joc Cinstit București 4-1

1. Bravo fetelor de la Piros Security Lioness! Ne aduceti bucurie in suflet , ca si UTA,! Voi ati mai ramas in Liga 1 din Arad! Sper sa o tinrti tot asa! Anul trecut s fost super! Sa fii medaliat cu bronz nu e la indemzna oricui! Doamne ajuta Aradul