891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Juniorii Academiei UTA s-au simțit bine doar pe teren propriu, înfrângere dureroasă pentru băieții lui Oneț la Cluj!

Două victorii și trei înfrângeri e bilanțul Academiei UTA în weekendul fără meci oficial al echipei mari. Printre formațiile învinse se află și cea de Under 17, care activează în play-offul seriei de Vest și care mai avea șanse să prindă primele două locuri și implcit turneul semifinal. Acum lucrurile s-au complicat mult pentru elevii li Bogdan Oneț.

Liga Elitelor U16 (play-out): UTA – Viitorul Cluj 4-3 (2-1)

Weekendul juvenil fotbalistic a început ieri, pe „Motorul”, în cadrul play-out-ului Ligii Elitelor U16, prilej pentru juniorii Academiei UTA să-și ia revanșa în fața celor de la Viitorul Cluj. În sezonul regular, clujenii au plecat din Arad cu toate cele trei puncte. UTA deschide scorul prin Purdescu, care fructifică lovitura de colț executată de Curtuiuș. În urma unui contraatac pe partea dreaptă, același Curtuiuș centrează în fața porții, iar Blaga marchează. Cu 1 minut înainte de finalul primei reprize, oaspeții reduc din diferență.

În partea a doua, cei de la Viitorul ies mai motivați de la vestiare și egalează în urma unui penalty. La o lovitură de colț de pe partea dreaptă, UTA revine în avantaj grație loviturii de cap a lui Joldea, din careul mic. Arma contraatacului a funcționat bine ieri, iar Bădău face 4-2 după o cursă de 35 de metri. Adversarii juniorilor utiști reușesc să marcheze pe final de partidă, scor final Academia UTA – Viitorul Cluj, 4-3.

UTA: Egeto – Murgu, Purdescu, Olăroiu, Curtuiuș, Buză, Blaga, Bercea, Bădău, Pârvănescu, Joldea. Au mai jucatMocriș, Roman, Hara, Maghiar. Antrenor: Sebastian Huțan.

Săptămâna viitoare UTA U16 are meci în deplasare, cu LPS Satu Mare.

Liga Elitelor U19 (play-out): Politehnica Timișoara – UTA 2-1 (0-0)

În orașul de pe Bega, elevii lui Dinu Donca, Mihai Petcuț și Adrian Ungur au fost învinși în ultimul minut de către Politehnica Timișoara, în a doua etapă din play-out. Arădenii au controlat partida și și-au creat ocazii importante, dar lipsa de inspirație în fața porții a făcut ca scorul la pauză să fie alb. În repriza secundă, contrar desfășurării jocului, gazdele reușesc deschiderea scorului. Ekmekci a fost cel care a egalat pentru UTA. În minutul 90+2, pe fondul unei greșei mari în centrul apărării arădene, Politehnica a marcat golul victoriei și roș-albii s-au întors fără niciun punct de la Timișoara.

UTA: Blaga – Bortiș, Bota, Opriș, Roșu, Sarkozi, Codrea, Botoroagă, Mihai, Borcea, Mercioiu. Au mai jucat: Bulza, Ekmekci, Domide. Antrenori: Dinu Donca, Mihai Petcuț, Adrian Ungur.

Liga Elitelor U17 (play-off): Universitatea Cluj – UTA 5-0 (3-0)

Juniorii U17 ai Academiei UTA nu au reușit să le facă față celor de la Universitatea Cluj în deplasare. Liderul seriei de Vest s-a impus categoric, scor 5-0, după ce la pauză a condus deja cu 3-0. Moraru (2), Rotund (2) și  Savu au fost autorii golurilor clujene.

În etapa viitoare din play-off-ul Ligii Elitelor U17, arădenii vor întâlni pe teren propriu tot o echipă din Cluj angrenată în competiție, Academia de Fotbal Viitorul Cluj.

UTA: Malița, Caia, Iurasciuc, Manoilă, Istfan, Funkenhauzer, Covaci, Ronai, Vermeșan, Călin, Pașcalău. Au mai jucat: Temian, Novac, Aslău, Morar, Mitu. Antrenor: Bogdan Oneț.

Liga Elitelor U15: UTA 2008 – CSM Reșița 3-0 (1-0)

UTA 2008 a primit, tot ieri, vizita celor de la CSM Reșița, întâlnirea contând pentru etapa a 5-a din Liga Elitelor U15, Seria a 10-a. Juniorii Academiei UTA nu au întâmpinat probleme, asigurându-și cea de-a doua victorie din acest sezon. Singurul gol al primei reprize a fost marcat de Dronca, după așezarea lui Păduraru. În partea secundă, proaspăt intratul Cîrlan înscrie cu capul din centrarea lui Glevan. 5 minute mai târziu, Ronai (foto) ia o minge de la jumatea terenului, ajunge până în careu, de unde îl învinge pe portarul advers, scor final: 3-0.

UTA: Pop, Vereș, Ancateu, Ene, Dolga, Păduraru, Hodoșan, Corchiș, Dronca, Taroi, Leș. Au mai jucat: Cișmaș (45), Ronai (58), Glevan (58), Cîrlan (58), Buza (66). Antrenor: Sandu Gaica.

Liga Elitelor U15: Club Atletic Oradea – UTA 2007 3-0 (1-0)

Grupa de 2007 a Academiei UTA a pierdut în deplasare la Oradea, meciul din Liga Elitelor U15 împotriva celor de la Club Atletic Oradea. Arădenii au început bine meciul și au ratat ocazii importante. Primul a fost Chiș, care, în minurul 2, a scăpat singur în careu, a tras la colțul scurt, dar portarul gazdelor a reușit să pareze. În minutul 6, în urma unui corner, lovitura cu capul a lui Vicar mers puțin pe lângă poartă. Gazdele au deschis scorul în minutul 22. În repriza secundă, cei de la CAO au fost mai determinați și au rezolvat meciul cu încă două goluri înscrise în minutele 38 și 48, ultimul din lovitură liberă.

Etapa viitoare, UTA 2007 joacă tot la Oradea, împotriva celor de la Luceafărul.

UTA:  Cîmpan – Sucigan, Vicar, Bejenar, Stamorean, Bonchiș, Gogea, Chiș, Hărdăuț, Centye, Huc. Au mai jucat: Laza, Cosma, Iosin, Muntean, Lucaci.  Antrenori: Costel Bogoșeș și Sandu Țamboi