891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Zărăndanii iernează pe primul loc, 14 runde dezamăgitoare pentru fosta campioană: ACB Ineu – Victoria Zăbrani 3-0

Liderul a încheiat bine anul 2021, cu toate că și-ar fi dorit ca Sărbătorile de Iarnă să o prindă în Liga 3-a. De această dată, zărăndanii nu mai vor să rateze obiectivul promovării și și-au asigurat locul 1 în Liga 4-a cel puțin până la primăvară. La ultima apariție oficială, ACB Ineu nu a avut parte de un joc tocmai ușor, dar, față de alte dispute, a fost mai pragmatică și în final s-a impus la scor de neprezentare.

Zăbraniul a avut o posesie mai bună în primele 20 de minute, iar ineuanii au fost obligați să stea în poziții defensive. Dar, în minutul 21, la prima acțiune, gazdele au și deschis tabela. Voștinar a fost lansat frontal, a trecut în forță de Gurban și Moisă și a trimis plasat pe Mitrea. După momentele de descumpănire din tabăra echipei lui Mutică, în care Ineul a mai irosit o ocazie bună prin Dan Mâneran, a venit bara lui Zele, care a înviorat jocul Victoriei. Oaspeții au terminat în atac prima repriză, au avut trei cornere consecutive, fără rezultat pe tabelăm însă.

Ineuanii au ieșit mai montați de la cabine și pe o minge lungă, Mâneran i-a luat mingea de pe piept lui Moisă și l-a executat pe Mitrea pentru 0-2. De aici, cei de la Zăbrani au început să greșească din ce în ce mai mult, doar Lazea și Zele făcând notă discordantă. Primul a continuat să recupereze mult la centru, iar cel de-al doilea i-a dat ceva bătăi de cap lui Merșca prin șuturi de la distanță și semidistanță. Meciul s-a rupt, însă, defintiv cu 20 de minute înainte de final, când intrarea lui Strango asupra lui Mâneran a fost penalizată cu penalty de Deac. Bârdan a marcat cu precizie de la punctul cu var și scorul devenea 3-0. Norocul nu a fost de partea lui Zele, care a lovit pentru a doua oară bara în acest meci și Zăbraniul termină fără gol deplasarea de pe „Centralul” din Ineu.

Sculici: „Rezultatul rămâne, chiar dacă în prima repriză am jucat mai slab”

Doar 10 puncte au lăsat pe drum ineuanii în cele 14 meciuri jucate în acest sezon și rămâne principala favorită la câștigarea campionatului. „La 3-0 nu sunt prea multe de comentat. Până la urmă, rezultatul rămâne, chiar dacă în prima repriză am jucat mai slab. Am irosit multe pase, însă am avut un procentaj bun la ocazii, în ansamblul jocului. Una peste alta, sunt trei puncte pe care le adunăm. Așteptăm să se termine campionatul, abia atunci tragem linie, calculăm și vedem strategia pe mai departe”, a spus la final tehnicianul gazdelor, Cristian Sculici.

Mutică: „E greu fără antrenamente și cu atâtea greșeli personale”

Campioana județului Arad în 2020, Victoria Zăbrani este în proces de (re)construcție, iar cele 13 puncte din clasament nu reprezintă o „zestre” prea bună. Am jucat 15-20 de minute, după care iarăși intervin greșelile personale și, din păcate, suferim mult din cauza lor. Am  terminat un tur și încă cinci etape din retur, care, din punctul meu de vedere, sunt dezamăgitoare. Coroborat cu desele absențe la antrenamente ale multor jucători…E greu în asemenea condiții să și câștigi sâmbătă, dacă nu te antrenezi. Atunci când mai intervin și greșelile personale e clar că nu poți să acumulezi puncte”, susține Dorel Mutică, antrenorul Zăbraniului.

Ineu: Merșca – Varga, Bârdan, Șerban (25 Răsvanță), Hulbăr – Zdențan  – Voștinar (79 Bogdan), Spătaru, D. Florea, Balaci (55 Wilmer)  – d. Mâneran (90 Ene). Antrenor: Cristian Sculici.

Zăbrani: Mitrea – Strango, Gurban, Moisă, Topai – Vasilca, Lazea –  Aslău (79 Lazăr), Zele, Păulin – Hodan. Antenor: Dorel Mutică.

Arbitri: Alin Deac – Alina Mihoc, Remus Nagy. Observator AJF: Leontin Buda