Crisul Chisineu-CrișȘoimii Lipova

Live-text Liga a 3-a (play-off), ora 18: Șoimii Lipova – CSC Dumbrăvița 0-1, CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Crișul Chișineu Crișl 0-0, finale

Singura etapă intermediară a fazei play-off / play-out din Liga 3-a are loc azi și mâine. În seria a 8-a, în Top 4 ambele echipe arădene joacă în această seară, în timp ce, Cermei și Curtici joacă mâine.

Șoimii Lipova – CSC Dumbrăvița 0-1

Formații oficiale:

Lipova: Iliescu – Suslak, Nicolescu, A. Popa, Aldan – Prună, Gavrilă, Sahli, Brad – Modan, Filimon. Rezerve: Buta – Nagy, Giosu, Dobrean, Simion, Capătă, Ciubăncan, Hațegan, Stoin. Antrenor: Flavius Sabău.

Dumbrăvița: Trifon – Bura-Kot, Bain, Moțiu – L. Bodri, Schinteie, Zurbagiu, Făgărășanu – Martinov – Tismonar, Paulevici. Rezerve: Ciui – Ilan, Ghinescu, Vidican, Bologan, Olaru, Paunchici, Grigoriu, Ciubotariu. Antrenor: Cosmin Stan.

Arbitri: Dragoș Lunca (Cluj) – Alexandru Turian (Zalău), Adrian Iancău (Derșida – Sălaj)

Observatori: Cornel Pantea (Oradea) și Teodor Biriș (Hunedoara)

Min.1 A început partida. Gazdele joacă în albastru-alb, oaspeții în verde-alb.

Min.4 Șut Gavrilă de la marginea careului, Trifon respinge de sub transversală, în corner, fără rezultat.

Min.7 Filimon trage peste poartă de la 18 metri.

Min.9 Contră a oaspeților, Martinov trage cu efect, cu stângul de la 15 metri, respinge Iliescu în lateral

Min.20 După un start cu ocazii pe „Motorul”, meciul s-a mai închis.

Min.22 Zurbagiu șutează de la marginea careului, destul de mult peste poartă

Min.24 Prună trimite o centrare-covrig din dreapta, Trifon e prins puțin în față și respinge cu dificultate în corner

Min.25 Aldan întrerupe contraatacul oaspeților și e avertizat

Min.29 Corner al oaspeților, execută Martinov din dreapta, Zurbagiu reia de la colțul scurt, respinge Iliescu de lângă bară.

Min.30 Prună centrează din dreapta, Modan nu ajunge de puțin la întâlnirea cu mingea în 3 metri.

Min.32 Martinov pasează pe jos din dreapta, L. Bodri reia mult peste poartă de la colțul opus

Min.34 L. Bodri centrează din stânga, Făgărășanu reia cu latul de puțin pe lângă bară.

Min.35 Martinov trimite un șiret curat de la 25 de metri, reține Iliescu.

Min.45 E pauză pe „Motorul”, Dumbrăvița a avut mai mult inițiativa, a avut și ceva ocazii, în timp ce Lipova a fost periculoasă doar prin execuții din afara careului

Min.46 S-a reluat meciul la Arad, fără schimbări în cele două echipe

Min.52 Martinov driblează scurt la marginea careului, trage cu exteriorul, Iliescu reține fără probleme

Min.55 Lipova a avut 4 minute de presiune, cu centrări în careul advers, dar defensiva oaspeților a respins de fiecare dată

Min.56 Aldan centrează din stânga, Modan reia de lângă Moțiu cu capul, destul de slab și prinde Trifon fără probleme

Min.57 Schimbare la Lipova: iese Prună, intră Dobrean

Min.60 Corner Martinov din stânga, Făgărășanu reia cu capul din 7 metri, reține Iliescu

Min.62 Salhi așează balonul la marginea careului, de unde Gavrilă șutează din prima, Trifon respinge de la firul ierbii în lateral

Min.64 Dublă schimbare la Dumbrăvița, ies Schinteie și Făgărășanu, intră Olaru și Ghinescu

Min.69 Schimbare la Lipova, iese Brad, intră D. Ciubăncan

Min.74 Dublă schimbare la Lipova, ies Modan și Aldan, intră Capătă și Nagy.

Min.79 Salhi trimite în adâncime, Capătă aleargă spre minge, dar iese Trifon și-l contrează la 25 de metri lateral stânga

Min.82 Filimon centrează din stânga, Capătă reia cu capul din 6 metri, Trifon se întinde și respinge, apoi fundașii îl ajută să termine faza Lipovei

Min.86 Șut Capătă din unghi, reține Trifon de lângă bară

Min.87 Dublă schimbare la Dumbrăvița, ies Zurbagiu și Paulevici, intră Ilan și Gologan.

Min.89 GOL Dumbrăvița! Mingea ajunge în dreapta la Martinov, care pasează pe jos în centrul careului de unde Răzvan Ghinescu trimite cu latul lângă bara de la colțul lung: 0-1

Min.90+2 Schimbare la Dumbrăvița, iese Martinov, intră Paunchici

Min.90+4 Fluier final pe „Motorul” unde Lipova pierde al treilea meci al anului cu Dumbrăvița și se îndepăretază mult de obiectiv, barajul de promovarea în Liga 2-a

CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Crișul Chișineu Criș 0-0

Ghiroda: Mosoarcă – Sporin, Stupu, Hecsko, Coroiu – Precup, Jichici – Mancaș, Romanu, Trandu – Bădăuță.

Crișul: Blaga – Haloș, Pașca, Sabău, Nistor, Siminic – Clej, Tănase, Susan, P. Peter – P. Pașcalău. Antrenor: Adrian Abrudan.

Arbitri: Marius Omuț (Satu Mare) – Ioan Humița (Caraș-Severin) și Roberto Svatsnik (Reșița)

Observatori: Sorin Ciotlăuș și Cristian Gîț (ambii din Deva)

Min.1 A început partida. Gazdele joacă în alb-albastru iar oaspeții în roșu.

Min.7 Început de meci ecchilibrat la Ghiroda, Sabău a respins o lovitură liberă a lui Tradu dintr-o lovitură liberă din lateral stânga.

Min.13 Tănase trage de la 25 de metri, puțin pe lângă poartă.

Min.23 Trandu reia din 10 metri, cu latul piciorului drept, peste poartă

Min.25 Lovitură liberă pentru Crișul de la 23 de metri, Mosoarcă respinge de lângă bară

Min.36 Precup centrează dintr-o lovitură liberă din dreapta, Mancaș reia cu capul din 8 metri, respinge Blaga și Tănase îndepărtează pericolul.

Min.41 Presiune a Crișului pe final de repriză. La al doilea corner consecutiv , P. Peter centrează din stânga, Sabău luftează din poziție bună

Min.45+2 Final de repriză la Ghiroda, gazdele au executat două faze fixe, iar la ultima Trandu a tras pe colțul scurt de la marginea careului lateral dreapta, a respins Blaga de pe linia porții. 0-0 scor la pauză