UTA Arad

Victorie mică, neconvingătoare, cu o săptămână înainte de U. Cluj: UTA – Ripensia 1-0

Până la urmă, utiștii au fost inspirați că au mutat amicalul cu Ripensia pe terenul din Sânnicolau Mic și asta pentru că a plouat mărunt în această dimineață și gazonul de pe „Francisc Neuman” ar fi avut de suferit în vederea confruntării de sâmbăta viitoare, cu Universitatea Cluj. Așa gazonul de pe „Banatul” a rezistat foarte bine, iar „Bătrâna Doamnă” a făcut o verificare ce ridică unele semne de întrebare, împotriva divizionarei secunde Ripensia, încheiată cu o victorie mică, neconvingătoare: 1-0!

Lipsit de aportul celor 6 internaționali, Abeid (marcator, ieri, pentru Mauritania în eșecul din Congo), Postolachi (Republica Moldova), Pop (România U19), Pășcălău, Iurasciuc și Cibi (România U18), Laszlo Balint a apelat la alți trei tineri fotbaliști de la echipa de tineret, cărora le-a oferit câte 45 de minute. Titular a plecat Raul Popa, într-o linie de atac în care a apărut după două luni de zile și Claudiu Keseru.

Keseru a ratat un penalty la titularizare

Chiar fostul atacant al lui FCSB putea deschide rapid tabela, dar a transformat în transversală un penalty obținut de Ubbink după duelul cu Stoi. Tot fotbalistul olandez a provocat și următoarea ocazie a „roș-albilor”, cu un șut din demi-voleu de la 20 de metri, prins cu ceva emoții de Rus. Astfel, se încheia o primă jumătate de oră cu formația arădeană aflată în control total, dar cu multe pase greșite la 20-25 de metri de poarta adversă. În minutul 35, s-a născut în sfârșit o fază șnur a „roș-albilor” ce a dus și la deschiderea scorului. Stahl a primit în dreapta, a pasat pe jos la colțul scurt, de unde Ubbink a reluat pe poartă, Rus a respins, Keseru s-a încurcat în știință, dar avut grijă Anton să împingă balonul în plasă din numai 5 metri. Chiar înainte de pauză, Idriz Batha, foarte activ la mijlocul terenului, l-a întins serios pe Rus cu un șut de la 22 de metri.

UTA – fără ocazii clare de gol după pauză, gol anulat pentru „Ripi”

„Bătrîna Doamnă” a schimbat total liniile la pauză, mijlocașii de 18 ani Răzvan Ristin și Ahmet Ekmekci debutând și ei pentru prima echipă. Situațiile startului de repriză le-au avut Cascini (lovitură de cap slabă în brațele portarului) și Benzar (reluare spectaculoasă din cădere de puțin pe lângă bara de la colțul lung). Dincolo, Nistor i-a pus mici probleme lui Balauru cu un șut de la distanță, chiar înainte ca Iacob să apară și el între buturile utiste după o lungă perioadă de timp. Producția ofensivă a UTA-ei a fost foarte slabă, cu Isac trimis în bandă de Balint, dar și cu Barbosa și Milosevic pierduți undeva între fundașii adverși. Mai mult, „Ripi” a prins curaj în ultimul sfert de oră, iar Zamfirescu a tras puternic dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, Iacob a respins în față, Bobocea a reluat sub transversală, dar asistentul a semnalizat offsideul (min. 84). Până la ultimul fluier, Benzar a țintit vinclul cu un șiret plin de la 35 de metri, dar Rus (revenit între buturi după accidentarea lui Toroc), a respins cu vârful degetelor.  Ultima ocazie i-a aparținut teamului de pe Bega, mai precis lui Ardeiu, care a tras cu stângul la o palmă de stâlpul din dreapta lui Iacob. Fluier final: 1-0.

UTA: Kucher (30 Balauru, Fl. 60 Iacob)) – Vukcevic (46 Benzar), Chindriș, Benga (46 Hoxhallari), Roger jr (46 Dobrescu) – Batha (46 Cascini), Anton (46 Ristin) – Stahl (46 Ekmekci), Ubbink 46 (Barbosa), R. Popa (46 Isac) – Keseru (46 Milosevic).

Ripensia: Rus (63 Toroc, 75 Rus) – Zamfirescu, Țieranu, Butnărașu (46 Gladun), Lungu – Stoi (78 Andreaș) – Nistor , Moraru (70 Morariu), Vidrăsan (70 Bobocea),  D. Ciurel (78 Ardeiu) – Sofran (75 Cracea).

Arbitri : Sorin Saladea – Andrei Pîslaru, Călin Mateuț