Uncategorized

Arădeanul Man a marcat primul gol al României în drumul spre Germania 2024

România a debutat cu dreptul în preliminariile EURO 2024, câștigând în Andorra, 2-0. „Tricolorii” sunt pe locul 2 în Grupa 1, după prima etapă, în care s-au mai disputat confruntările: Belarus – Elveția 0-5 și Israel – Kosovo 1-1.

La Andorra la Vella, formația lui Edi Iordănescu a deschis tabela prin arădeanul Dennis Man. În minutul 35, atacantul Parmei a așteptat lângă bară centrarea prietenului Moruțan și a marcat simplu, cu capul. În minutul 39, la doar câteva minute după ce a înscris golul de 1-0 pentru România, Dennis Man a reclamat un fault al lui Llovera. Internaționalul român a căzut pe gazon, însă după aceea s-a ridicat pentru a continua duelul cu fotbalistul Andorrei.

La pauză, Dennis Man și-a dat jos apărătoarea de la piciorul drept, iar pe tibie i s-a putut vedea o zgârietură de destul de mare. Chiar și așa, fotbalistul crescut de UTA a revenit pe gazon în repriza secundă a meciului de pe „Estadi Nacional”. Totuși, Man a fost înlocuit cu Octavian Popescu, în minutul 72, când scorul era deja 2-0 pentru „tricolori”, ca urmare a reușitei lui Alibec (min. 49), iar Andorra se afla în zece oameni, ca urmare a eliminării lui Rebes (min. 61).

ROMÂNIA: 12. Radu – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 23. Sorescu – 18. R. Marin (6. Băluță, 64), 11. Olaru (14. M. Marin, 64), 10. Stanciu-cpt. (19. Tănase, 78) – 21. Moruțan (17. Dobre, 73), 7. Alibec, 20. Man (22. Oct. Popescu, 73). Selecționer: Edward Iordănescu

Următorul meci al tricolorilor e România – Belarus, pe 28 martie de la ora 21:45, televizat de Prima TV. Tot atunci se mai joacă și Kosovo – Andorra (21:45) & Elveția – Israel (21:45).