Gloria LT CermeiȘoimii Lipova

Lipova și-a adjudecat derby-ul cu Cermeiul și urcă pe locul 2! Polgar: „Am câștigat pe fondul unui meci mai slab” v.s. Popa: „Greșelile individuale nu le putem antrena”

Pentru a treia etapă la rând, Șoimii Lipova înscrie câte două goluri și le transformă în puncte prețioase, 9 la număr. Ultimele dintre ele au venit astăzi, pe noua arenă de pe Mureș, în compania conjudețenei din Cermei. Tinerii Brad (20 de ani) și Ciubăncan (19 ani) i-au dus pe elevii lui Cristian Todea și Norbert Polgar la 2-0, reușita lui Sîntean, din penalty, venind în prelungirile prelungirilor.

Polgar: „Avem trei victorii legate, suntem în grafic”

Meciul cu Cermeiul a fost ceva mai complicat decât cele cu Periamul și Ineul și asta a subliniat și Norbert Polgar. „Un meci greu, contra unei echipe incomode care ne-a pus destul de mari probleme. Din fericire, am câștigat pe fondul unui meci mai slab al nostru, dar cu toate astea am reușit să marcăm de două ori și  să ne luăm punctele. Poate meritam un penalty la David, la finalul primei reprize, poate era mai ușor apoi în economia meciului. Meciul a fost echilibrat, ne-a surprins Cermeiul cu un pressing ridicat și agresiv, dar, din fericire, am trecut peste momentele grele și la fel ca și în celelalte două meciuri câștigate recent, am marcat de două ori. Avem trei victorii legate, suntem în grafic, pe locul 2. Felicit toți băieții pentru atitudine și îi dedicăm victoria lui Petruț, care și-a pierdut bunica. Suntem alături de el și îi dorim să treacă ușor prin aceste momente grele. Urmează un nou derby arădean, la Pecica, contra unei echipe în foame de rezultate, după ce a pierdut în Cupă și azi la Buziaș. Noi avem o revanșă de luat din Cupa României, avem moral bun după trei victorii consecutive și mergem să câștigăm”, a spus „secundul” Șoimilor.

R. Popa: „Păcat de cele 60 de minute bune de azi, poate ne revanșăm la meciul de acasă cu Poli”

Între Peciu Nou, Buziaș și Lipova, Cermeiul a cules mai puțin decât a semănat, adică un singur punct, după meciul de acasă din etapa trecută. Și astăzi „sămădăii” au jucat de la egal cu lipovanii și au pierdut meciul pe episoade. „Am pregătit foarte bine partida, știam ce joacă, nu ne-au surprins cu nimic în prima repriză. A fost o repriză pe care am dominat-o și am avut două – trei situații de a marca. În a doua repriză, am ieșit bine de la cabine, dar pe o greșeală individuală a lui Bunea am luat gol, contrar cursului jocului. Apoi am presat, am încercat să revenim în joc, dar o altă greșeală, de data asta a lui Wilfred, care a pierdut o minge, ne-a costat golul lui frumos al lui Ciubăncan. Greșelile personale nu le putem antrena, din păcate. După două-trei situații am reușit să marcăm golul de onoare din penalty, în prelungiri. Rămânem cu jocul bun, dar pierdem puncte. Avem deja cinci meciuri fără victorie, dar suntem încrezători, mergem înainte. Sperăm ca fotbalul să ne răsplătească. Păcat de cele 60 de minute bune de azi, poate ne revanșăm la meciul de acasă cu Poli. Toate meciurile sunt dificile, mai avem după Poli o deplasare la FC Bihor, după care vin patru meciuri consecutive acasă, în care trebuie să ne revenim”, a spus Radu Popa, antrenorul-jucător al Gloriei Lunca Teuz Cermei.

Şoimii Lipova – Gloria Lunca-Teuz Cermei  2-1

Cum s-au marcat golurile:

1-0  (min. 59): Nicholas Brad ia o acțiune pe cont propriu, pătrunde pe dreapta în careu și înscrie la colțul lung

2-0 (min. 76): David Ciubăncan primește de la Gabra la 15 metri ușor lateral stânga și trimite cu latul, cu efect, la colțul lung, bară gol

2-1 (min. 90+5): Penalty pentru Cermei, după faultul lui Dinu la Vasilcin.  Marchează de la punctul cu var Andrei Sîntean

Lipova: Iliescu – Candreanu, Bain, Puta, Franklin – Brad (70 Șimăndan), Said, Jichici, Bulboacă (70 Blickling) – Gavra (83 D. Salka), D. Ciubăncan. Antrenor: Cristian Todea

Cermei: Balica – Balazs, Ssemakula, D. Lazăr, Siminic – Piț (73 R. Popa), Hațegan (65 Gruiescu) – Wilfred, Vasilcin, Bunea (65 Șiel) – Țurcanu (65 Sîntean). Antrenor: Radu Popa

Arbitri: Mircea Salomir (Cluj-Napoca) – Marius Matica, Florentin Andrei (ambii din Oradea)

Observatori: Nicolae Grigorescu, Ion Lupșa (ambii din Timişoara)