Liga a 2-a

Utiștii Blaga, Hrezdac și Câmpan și arădenii Chindriș și Maghici scriu istorie în tricoul Corvinului: Hunedorenii s-au calificat în finala Cupei României!

Corvinul Hunedoara continuă să scrie istorie în acest sezon și, din postura de divizionară secundă, a obținut prima calificare – din existența de 103 de ani ai clubului – în finala Cupei României. După ce a trecut în grupe inclusiv de Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (1-0), în sferturi a depășit multipla campioană CFR Cluj (4-0), în semifinală a învins fără drept de apel o altă prim-divizionară, pe FC Voluntari, cu scorul de 3-1, și va juca finala cu SC Oțelul Galați sau Universitatea Cluj.

În fața unui stadion plin ochi în ciuda vremii ploioase și reci, băieții lui Florin Maxim au deschis scorul destul de repede. În minutul 20, uistul Hrezdac a executat un corner de pe dreapta, Lupu a prelungit cu capul, iar  Manolache a reluat cu latul piciorului stâng în stânga lui Vâlceanu. Ilfovenii au egalat la una dintre puținele apariții în careul advers, din primul act. Mai precis, în minutul 33, Popescu a centrat de pe stânga, portarul Lefter a ieșit greșit, iar  „vulpoiul” i-a luat fața și a înscris pentru 1-1.

Doar că formația gazdă nu se putea coborî de pe valul de entuziasm din tribune și au rezolvat relativ ușor soarta calificării. În minutul 62, a șutat de la aproape 30 de metri, mingea a prins și pământul și l-a păcălit pe Vâlceanu, portarul de Cupă al lui Florin Pârvu. După exact 10 minute, s-a făcut 3-1, atunci când Lupu a șutat de la marginea careului, portarul oaspeților a respins în față, iar Coman a împins balonul în plasă, după ce și-a aranjat mai bine balonul.

Pe lângă cele treu goluri, Corvinul și-a mai trecut în cont două bare, prin Bradu (69) și Neacșa (78).

Așadar, trei utiști, portarul Cristian Blaga, mijlocașul Denis Hrezdac și atacantul Lucas Câmpan vor juca pentru trofeu pe 15 mai, la Sibiu. Tot acolo vor fi și fi și arădenii Marius Chindriș și Dinu Maghici, ultimul fiind unul dintre „secunzii” lui Florin Maxim. Crescuți de Viitorul Arad, Timotei Mitran și Ionuț Pop ar putea câștiga, la rândul lor, primul trofeu din cariera lor. Adversara și-o vor afla mâine seară, când e programată a doua semifinală, Oțelul Galați – „U” Cluj.

Corvinul: Lefter – Iacob, Lică, Manolache (90, I. Pop), Velisar – Hrezdac (88, Chindriș), Bradu – Lupu (90+3, Hergheligiu), Neacșa, Pîrvulescu – Coman (90+3, Mitran).

Voluntari: Vâlceanu – Droppa, Paz, Turda, Roemer (55, Merloi) – Carnat, Cascini, Răduț, (74, Lopes) Ciobanu (81, Munteanu) – Popescu (55, Voican), Florea.