Gloria LT CermeiȘoimii Lipova

Cermeiul câștigă primul duel din 2024, victima – Șoimii Lipova! R. Popa: „Am avut atitudine bună, spirit de sacrificiu” v.s Polgar: „Problema e că suntem o echipă mică” + FOTO

A venit și ziua deblocării celor de la Gloria Lunca Teuz Cermei în 2024 și încă cu o victorie rotundă: 4-1, în fața unei echipe din Lipova ce-și mai găsește cu greu stimulii și are și probleme evidente în toate compartimentele. Deocamdată, cele trei puncte nu le permite „sămădăilor” să treacă peste Socodor, iar Lipova mai are un singur punct avans pe locul 6 în fața celor din Periam.

Radu Popa: „Punem un pic un zâmbet așa în colțul gurii după atâta amărciune și suferință”

Ca și Bozian, la Pecica, Radu Popa a dezbrăcat și haina de antrenor și a intrat pe teren și a obținut penalty-ul din care echipa sa făcuse 2-1. Apoi, Cermeiul a mai marcat de două ori și zâmbește pentru prima oară de la începutul lunii martie. „Am început foarte bine meciul, cred că am avut și cele mai bune 15-20 de minute din acest retur, păcat că n-am și fructificat multele ocazii pe care le-am avut. Am luat un gol efectiv în aceeași notă din startul acestui an, dar am avut atitudine bună apoi, spirit de sacrificiu. Băieții s-au încurajat și această victorie e numai și numai a lor. Punem un pic un zâmbet așa în colțul gurii după atâta amărciune și suferință, efectiv suferință. Am simțit că trebuie să venim cu un plus de experiență, chiar le-am spus că pentru ei fac totul și dacă trebuie să intru și pe teren, fără nicio problemă, intru. Am spus că jucăm indiferent de ce se întâmplă pe teren. Din primul până în ultimul minut, trebuie trebuie să avem aceeași energie, același spirit de sacrificiu. Asta trebuia să fie de când am început acest campionat primăvară-vară, să zic, dar noi am avut un pic de reacție doar în primele două meciuri, după care și pe prisma unor neșanse, să zic așa, s-a întâmplat ce s-a întâmplat până acum și mentalul era afectat. Nu am realizat absolut nimic dacă meciul viitor nu mergem pe aceeași linie. Dacă avem același spirit ca și astăzi, cu siguranță nimeni nu poate să ne stea în cale. Am pierdut multe puncte pe parcurs până acum, dar am vorbit cu băieții, încercăm să scoatem maxim din tot ce se întâmplă până acum, la final tragem în linie și vedem unde vom fi. Dar, avem speranță că o să rămânem la Liga 3-a și anul viitor. Să sperăm că revin Adi Piț și Balasz de luni la antrenamente, sunt jucători importanți pentru noi. Astăzi a revenit Hațegan, a tras de el, mă bucur că a rezistat cel puțin o repriză. Știam că nu poate să ducă prea mult, atât a putut după două săptămâni de pauză”, a spus Popa.

Apreciază venirea lui Adi Rusu: „Băieții și-au schimbat mentalitatea”

Acesta a ținut să mai sublinieze și importanța încorporării lui Adrian Rusu în stafful echipei. „În primul rând, vreau să-i mulțumesc soției lui Adi Rusu pentru că l-a convins să vină alături de noi, chiar dacă în altă postură decât cea pe care o doream noi, cea de jucător. Dar, e suficient și așa, îi mulțumim foarte mult pe această cale și lui pentru implicare, pentru că aveam nevoie de un astfel de om. Băieții au asimilat tot ce a fost nevoie săptămâna asta pentru a-și schimba mentalitatea, pentru că de asta am avut nevoie. O mentalitate de învingător, atitudine, determinare. Fiind și un derby județean se poate câștiga numai și numai prin ambiție, determinare și printr-un grup unit”, a adăugat Radu Popa.

Polgar: „Jucătorii trebuie să înțeleagă că, având atitudinea și jocul ăsta, va fi foarte greu să continue cu noi”,

Norbert Polgar nu era prea obișnuit să plece învins când era jucător la Lipova, dar are rezultate bune și din postura secundului. „Problema e că suntem o echipă mică, pentru că meci de meci luăm tot câte trei-patru goluri. Suntem o echipă tânără care nu știe să gestioneze momentele jocului. Când luăm al doilea gol nu prea știm să gestionăm situația și îl luăm și pe al treilea și pe al patrulea. Și nu e nici primul meci de când am început acest retur de campionat, în majoritatea mecilor am luat trei, patru și demonstrăm că suntem o echipă mică prin chestiile astea, nu e voie să luăm atâtea goluri meci de meci. Într-adevăr, am început bine meciul, am condus cu 1-0. Au avut ei vreo 15 minute de pressing, ne-au ținut destul de bine acolo în jumătatea noastră, după care am început să avem noi posesia. Am reușit să ținem mai mult de minge, am reușit să și marcăm, dar, din păcate, nu am reușit să menținem avantajul până la pauză. Am luat un gol, o minge sărită în fața lui Adelin (n.a. Iliescu), trebuia să blocăm mult mai repede șutul la poartă. După care, în a doua repriză, am ieșit din nou bine, am avut o posesie mai bună decât ei, am avut și prima ocazie la 1-1. Chiar nu reușim să înscriem, să ducem meciul în favoarea noastră și colac peste pupăză, din punctul meu de vedere, un penalty inexistent la Radu Popa. Au marcat pentru 2-1, după aia ne-am pierdut puțin capul. Cu siguranță că am simțit lipsa lui Dinu, e un jucător bun de calitate și este accidentat. El putea să facă diferență și putea să ne ajute mai mult. Diferența astăzi a din punct de vedere al atitudinii, au fost 200% peste noi. Au făcut alunecări, eu nu știu dacă am văzut la mine un jucător în echipă care să facă vreo alunecare. Din vară se schimbă lucrurile și la Lipova și jucătorii trebuie să înțeleagă că, având atitudinea și jocul ăsta, va fi foarte greu pentru ei să continue cu noi”, a punctat actualul „principal al „șoimilor”

Gloria Lunca-Teuz Cermei – Şoimii Lipova 4-1

Cum s-au marcat golurile:

0-1 (min. 21): Cursă Șimăndan pe stânga, așezare în șase metri unde Njopgang Passi atacă mingea și marcheză

1-1 (min. 25): Alexandru Iosu îl surprinde pe Iliescu cu un șut plasat de la 18 metri

2-1 (min. 65): Penalty pentru gazde Bokse îl faultează în careu pe Popa. Andrei Vasinc transformă lovitura de la 11 metri cu un șut puternic: transversală – gol

3-1 (min. 77): Gabriel Siminic reia cu capul din 6 metri după un corner bătut scurt de Ghighilicea și o centrare a lui Sevici

4-1 (min. 82): Iosu trimite o angajare peste fundași, Andrei Vasinc scăpa singur și îl execută pe Iliescu din 10 metri

Cermei: R. Rusu – Hațegan (48 Novac), Lazăr, Siminic, Botaș – Tănase, Iosu – I. Sas (63 Sas), Vasinc, Sevici – Cornicioiu (60 Ghighilicea). Antrenor: Radu Popa.

Lipova: Iliescu – Bokse, Petruț, Bain, Vlad – Brad (72 Franklin), Said, D. Salka, A. Nica (80 Chelea) – Șimăndan, Passi (64 Andrieș). Antrenor: Norbert Polgar

Arbitri: Tudor Jurcă (Arad) – Lucian Berariu (Moroda), Sergiu Găluți (Sântana)

Observatori: Sergiu Neichi (Satu Mare), Livian Hotico (Timişoara)