CS INEU liga 3 arhivă

Diferența s-a făcut după pauză: Luceafărul Oradea – CS Ineu  3-1

Gruparea din Țara Zărandului a parasit pentru câteva ore stațiunea Moneasa, pentru a-și măsura forțele cu favorite la promovare din seria a 5-a a Ligii a 3-a. Pe sinteticul de la Salonta, Luceafărul Oradea a fost echipa mai pragmatică, în special în partea a doua când a contat pe marea parte a titularilor.

Primele 45 de minute au fost destul de echilibrată, poate chiar cu un plus pentru zărăndani, care au ajuns de mai multe ori la poarta adversă, prin Huțanu, Mașniță și Hulbăr. Au ratat, însă, dându-le ocazia bihorenilor să facă jocurile după ce au avut în teren „artileria” grea.

Așadar, diferenţa s-a făcut după pauză. În minutul 55, Cigan a preluat mingea în zona liniei de corner, şi-a deschis unghiul şi a învins portarul advers cu un şut din 10 metri (1-0). Golul meciului l-a reuşit Balla, care a preluat mingea după o pasă venită de la Roşu şi apoi a şutat din voleu, la vinclu, de la marginea careului (2-0). La această fază, ineuanii au acuzat un fault asupra lui Hulbăr, nesemnalizat de arbitrul întâlnirii.

Apoi, elevii lui Sculici au ratat indredibil de două ori în același minut (71), prin Huțanu (la care se putea acorda și penalty) și Cioboată, apoi orădenii au dezvoltat rapid contraatacul de 3-0. Roşu l-a lansat pe Arnăutu şi fostul golgeter al FCM Baia Mare a înscris cu un şut puternic. La ultima fază a meciului, Ciocan a redus din diferenţă fructificând o lovitură liberă din lateral stânga, unghi închis (3-1).

„Ținând cont de faptul că suntem în plin cantonament și avem picioarele grele, eu zic că ne-am comportat destul de bine în fața unei formații bune de Liga a 3-a. Din păcate, au fost două-trei decizii ale arbitrilor ce ne-au dezavantajat și au contat decisiv în primirea golurilor doi și trei. Până la urmă, rămânem cu un test reușit, în care ne-am putut da seama pe unde suntem cu pregătirea, dar și de posibilitățile noilor sosiți”, ne-a declarat Cristian Sculici. Antrenorul Ineului a utilizat contra Luceafărului doar 16 fotbaliști dintre cei 25 deplasați la Moneasa și asta pentru că: „Restul nu sunt pregătiți din punct de vedere fizic să ducă la bun sfârșit un meci cu o echipă de Liga a 3-a de nivelul Luceafărului”.

Luceafărul: Preda – Ciuciu, M. Popa, Bactăr, Jude – Balea, L. Junc (AS Padişul Gurani, 25 Ţegle), Floruţ – Costea (CS Diosig), Mihuţa, I. Ban (30 Chiş-Toie). Din minutul 46 au evoluat: Goia – Fl. Drăgan, Nogo, Hlinca, Al. Radu – Balla (75 Ţegle), Feher, Sorian – C. Roşu, Arnăutu, Cr. Cigan. Antrenor: Dan Dobai

CS Ineu: Mitrea (80 Pușcaș) – Zdrenţan (46 Popovici), Călăcean, Bier, Hulbăr – Clej (70 Jilavu) – Ciocan, Spătaru (65 Talpaș), Huţanu, Botaş – Maşniţă (60 Cioboată). Antrenor: Cristian Sculici

Arbitri: Rareş Vidican – Radu Pascu, Bogdan Gireadă.

1. ii va pregati maestrul cristian si pe cand incep campionatul vor fi fffff pregatiti .saraci copii de hutanu imki pare rau poate juca mult mai sus si sa fie pregatit de un antrenor care are experienta si valoare si ar putea juca din nou la div b