Adios Spania! Echipa gazdă trimite acasă și campioana mondială din 2010

Naționala Rusiei se califică surprinzător în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după victoria obținută la loviturile de departajare contra Spaniei. Elevii lui Hierro au deschis scorul în minutul 14 după autogolul lui Ignashevich și păreau să fie în control, dar un henț în careu al lui Pique a adus un penalty-ul transformat de Dzyuba pentru un 1-1 nesperat la pauză. Lovitura de la 11 metri avea să fie singurul șut al rușilor la poarta lui De Gea, portar care încheie mondialul cu niște cifre incredibile: 7 șuturi pe poarta sa, dintre care 6 goluri.

Până la finalul celor 120 de minute, rușii au reușit să țină poarta intactă, deși spaniolii au avut numeroase ocazii. La penalty-uri, gazdele au fost din nou norocoase, De Gea ghicind colțul la trei dintre cele patru execuții (Smolov, Ignashevich, Golovin, Cheryshev), fără însă să apere vreuna, în timp ce Akinfeev a scos șuturile expediate de Koke și Iago Aspas.

Așadar, elevii lui Cherchesov s-au răzbunat pentru meciul de acum 10 ani, din semifinalele EURO 2008, încheiat cu scorul de 3-0 pentru „Furia Roja” (goluri Xavi, Guiza, David Silva). De altfel, turneul din Austria și Elveția a fost singurul la care rușii au trecut de grupe după destrămarea Uniunii Sovietice. Iar povestea lor de la Mondialele de acasă continuă și vor juca în sferturi cu câștigătoare dintre Danemarca și Croația, partidă ce azi, de la ora 21.00

Spania – Rusia 4-5 d.p. (1-1 după 120 de minute)

Au marcat: Ignashevich 12 – autogol / Dzyuba 41 – penalty

Cartonașe galbene: Gerard Pique 40,  Ilya Kutepov 54, Roman Zobnin 71,

Cel mai bun jucător: Igor Akinfeev

Spania: De Gea – Nacho (70 Dani Carvajal), Pique, Ramos, Alba – Koke, Busquets – David Silva (67 Andres Iniesta), Isco, Asensio (104 Rodrigo Moreno) – Diego Costa (80 Iago Aspas). Selecționer: Fernando Hierro

Rusia: Akinfeev – Fernandes, Kudryashov, Kutepov, Ignasevich, Zhirkov (46 Vladimir Granat) – Samedov (61 Denis Cheryshev), Kuzyaev (97 Aleksandr Yerokhin.), Golovin, Zobnin – Dzyuba (65 Fedor Smolov).  Suspendat: Smolnikov. Selecționer: Stanislav Cercesov

Arbitri: Bjorn Kuipers – Sander Van Roekel, Erwin Zeinstra (toți din Olanda). Al patrulea arbitru: Clement Turpin (Franța). Asistent video: Danny Makkelie (Olanda).

O nouă premieră

Campionatul Mondial 2018 a adus o nouă premieră, iar după utilizarea arbitrajului video au fost efectutate în premieră patru schimbări. Partida dintre Rusia şi Spania a avut nevoie de prelungiri în optimile de finală, iar antrenorii celor două formaţii au avut câte o schimbare în plus după expirarea timpului regulamentar.

Cercesov a mutat primul în minutul 97 şi l-a trimis pe teren pe Erokhin, cel care i-a luat locul lui Kuziaev în formaţia rusă. Fernando Hierro, tehnicianul Spaniei, a replicat şi el, iar în minutul 104 l-a trimis pe teren pe Rodrigo, în locul lui Marco Asensio, după ce au mai intrat pe teren în timpul regulamentar Andres Iniesta, Dani Carvajal şi Iago Aspas.

Suplimentarea numărului de modificări şi introducerea arbitrajului video sunt primele măsuri importante luate de FIFA după ce Sepp Blatter a fost îndepăratat de la conducerea forului internaţional. Gianni Infantino, noul şef de la FIFA, pregăteşte şi majorarea numărului de echipe care vor participa la Campionatul Mondial în viitor.