Lipova și-a adjudecat derby-ul de Cupă cu Crișul în ultimul sfert de oră! Abrudean: „Suferim în ultima treime” v.s. Sabău: „Am avut un lot mai bun” +FOTO

Șoimii Lipova este divizionara terță ce iese „vie” din tururile inaugurale ale Cupei României. În derby-ul de astăzi, de la Chișineu Criș, campioana en-titre a seriei a 8-a s-a impus cu 2-0, având însă nevoie de aproape 75 de minute pentru a deschide tabela prin execuția de excepție semnată Alexandru Ban, după care experimenatul Bozian a închis conturile când gazdele erau total dezorganizate în apărare. Victoria e în oglindă cu cea din urmă cu un an, doar că aceasta a fost obținută cu un tur mai târziu. Vara trecută, trupa lui Sabău mai câștiga și la Cermei, pentru ca de hac să-i vină Ripensia, în turul cu numărul 4 al competiției KO.

Abrudean: „ Am pierdut după ce am luat un gol la care nu se putea face nimic”

Revenind la jocul de astăzi, Crișul a avut ocaziile ei (inclusiv o bară) de a trece în avantaj și a da o altă direcție partidei. „A fost un joc destul de disputat în majoritatea momentelor, din păcate suferim în ultima treime, la luarea deciziilor, la execuții. Ne-am creat câteva situații bune, dar execuțiile lasă încă de dorit sau am luat decizii greșite. E important să înscrii pentru că golul te duce în joc și îți dă încredere în continuare. Efortul jucătorilor a fost considerabil, dar am pierdut după ce am luat un gol la care nu se putea face nimic, a fost o execuție imparabilă. Apoi a venit golul doi, pe final, când eram aruncați pe adversar. A fost un contraatac la limita off-side-ului și Bozian, un jucător exeprimentat, a știut să gestioneze bine faza și a marcat. Noi părăsim competiția, le urăm baftă celor de la Lipova și ne concentrăm pe prima etapă de campionat. Acum este important să ne recuperăm energiile pentru că sâmbătă ne va aștepta un meci foarte greu la Cermei, dar vrem să pornim cu dreptul”, a menționat Adrian Abrudean, antrenorul celor de la Crișul.

Sabău: „La fotbal este important să nu greșești aiurea și să fi pozitiv până la capăt”

Chiar dacă nu era interesată în mod special de calificarea în turul următor, Șoimii Lipova și-a văzut de joc, mai ales că a evoluat într-o formulă apropiată de cea titulară. „Un meci echilibrat, în lotul meu a făcut diferența. Avem un lot competitiv, diferența s-a făcut la cei care au venit de pe bancă. Ban și Bozian au și marcat cele două goluri, am profitat că au venit proaspeți și contrele au fost mult mai periculoase în a doua repriză. Am mai avut ocazii pe tot parcursul meciului, iar pe final Ciubăncan putea marca și el. La fotbal este important să nu greșești aiurea și să fi pozitiv până la capăt. În momentul în care ești pozitiv și sunt și soluții bune pe bancă, mai ales pe termen lung, 100% vom avea câștig de cauză. S-a demonstrat și astăzi că am avut lot mult mai bun. Am încercat să jucăm 4-3-3, să surpindem, dar nu ne-a ieșit, încă mai avem de muncă. Jucătorii încă nu sunt obișnuiți, dar, încetul cu încetul, devenim mai creativi și vom avea o dinamică mai bună pe atacurile poziționale. În fine, aș vrea să remarc și arbitrajul, unul foarte bun. Ne-am bucura să avem așa brigăzi și în campionat, până la urmă de aia venim și noi și ei la muncă, să ne facem treaba bine. În turul următor sper să nu jucăm iar cu Ripensia, să vedem ce va fi la împerecherea de la Federație”, a punctat Flavius Sabău, antrenorul principal al trupei de pe Mureș, găzduită de arena „Banatul” din Sânnicolau Mic.

Deoacamdată, Ripensia Timișaoara nu a obținut biletele pentru turul următor al Cupei, ci va juca mâine la Periam. În schimb, alte …formații au obținut calificarea astăzi, după

SR Braşov – FC Braşov 1-0

CS Tunari – Metaloglobus București 1-0

Metalul Buzău – FC Buzău 1-3

Gloria Bistriţa Năsăud – Unirea Dej 2-4 după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 1-3 în prelungiri)

CSM Jiul Petroşani – CS Hunedoara 0-5
Laurențiu Buș, Matheus Motta, Andrei Herghelegiu (penalty), Flavius Iacob, Sergiu Arnăutu

ACSO Filiaşi – Vediţa Coloneşti 11-10 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 9-8 la lovituri de departajare)

Sporting Roşiori – CSM Slatina 0-1

FC Pucioasa – Unirea Bascov 0-2

AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Ungheni 3-1

Recolta Gheorghe Doja – Agricola Borcea 3-1

CSM Focşani – Aerostar Bacău 4-6 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 2-4 la lovituri de departajare)