Crisul Chisineu-CrișȘoimii Lipova

Live-text Liga III-a, play-off (seria a 8-a), ora 18: Crișul Chișineu-Criș – Șoimii Lipova 3-2, final

După meciurile din play-out, Cermei – Pecica 0-5, Ineu – Pobeda 1-1 și Periam – Buziaș 0-3, etapa intermediară din Liga a 3-a continuă în seria a 8-a cu partidele din play-off, Criș – Lipova și Reșița – Ghiroda. Detalii în timp real de la confruntarea de pe arena „Aurel Ardelean” aveți mai joc

Crișul: Iliescu – Haloș, Pașca, Burlă, Siminic – Grigore, Dinu – Cl. Popa, Janu, Toboșaru – D. Popa. Pe bancă: Pășcălău – Pavel, Bortiș, Blickling, Vecerdea, Hreniuc. Antrenor: Dan Stupar

Lipova: Poiană – Petruț, Sabău, A. Popa – Gavrilă, D. Pop, Susan, Pamfile – Clej, Modan, O. Bulza. Pe bancă: Buta – Giosu, D. Rusu, Angheli, Jichici, Cristiu, Bujor. Antrenor: Adrian Abrudean

Arbitri: Claudiu Ștef – Alexandru Cozma (toți din Târgu Mureş), Radu Moldovan (Sâncraiu de Mureş – Mureş)

Observatori: Constantin Faniță (Timişoara), Claudiu Ştefan (Orăştie)

Min. 1: A început meciul, gazdele sunt în albastru, oaspeții în galben-negru. Sunt aproximativ 150 de spectatori

Min. 6: Galben pentru Modan

Min. 11: Grigore primește o pasă printre fundași, dar șutează slab, Poiană acordă corner, fără alte urmări

Min. 15: Șut Modan șutează din 14 metri, Iliescu respinge în corner, care rămâne fără urmări

Min. 22: GOL Lipova! Acțiune prelungită a oaspeților, cu șuturi în blocaj ale lui Clej și Pop, Nicu Modan marchează din cădere din 10 metri lângă bara din stânga lui Iliescu

Min. 24: GOL Lipova! Susan trimite cu boltă în careu, Nicu Modan înscrie cu capul peste Iliescu

Min. 25: Centrare Gavrilă de pe dreapta Modan reia cu capul de la colțul lung puțin pe lângă bară

Min. 30: Clej șutează de la 14 lateral stânga, respinge Iliescu în aut de margine. Presiune ridicată a oaspeților, care-și masează adversarul în 30-35 de metri de propria poartă

Min. 34: Toboșaru scapă spre poartă și pasează în lateral spre D. Popa, dar Sabău intervine și elimină pericolul

Min. 36: Schimbare la Lipova, iese Petruț (accidentat), intră Angheli

Min. 39: GOL Crișul! David Popa marchează cu un șut spectaculos la vinclu, de la 19 metri

Min. 41: Dinu trage de la 22 de metri pe lângă poartă

Min, 45+1: Repriza se încheie cu un „cap” al lui Modan prins de Iliescu, după cornerul lui Gavrilă. E pauză, Lipova conduce cu 2-1 la Chișineu Criș

Min. 46: S-a reluat meciul, La Lipova au intrat Giosu și Jichici în locurile lui Pamfile și D. Pop

Min. 53: GOL Crișul! Acțiune prelungită a Cfrișului după un corner, Grigore centrează din careu și David Popa marchează cu capul de la colțul lung

Min. 61: Pașca intervine decisiv în fața lui Modan la 14 metri de poarta lui Iliescu

Min. 89: Jichici șutează de la 30 de metri, mingea se duce pe lângă poartă

Min. 90: GOL Crișul! Toboșaru șutează în transversală de la 18 metri, mingea revine la Andrei Haloș la 12 metri,  care marchează precis. 4 minute de prelungire

Min. 90+2: Schimbare la Crișul, iese Cl. Popa, intră Blickling

Min. 90+3: Șut D. Popa de la 30 de metri, prinde Buta în doi timpi

Min. 90+5: Fluier final la Chișineu Criș, unde gazdele revin spectaculos de la 0-2 și câștigă contra rivalei județene din Lipova, luându-i deja 4 puncte în play-out, singurele ale lor în aceasta fază a competiției