SocodorȘoimii Lipova

Socodorul nu a mai prins Lipova pe călcâie! Darazs: „Dacă eram un pic șmecheri puteam profita de căderea lor” v.s Todea: „Ne-am regăsit spiritul”

Șoimii Lipova și-au luat revanșa în fața celor din Socodor după eșecul din runda inaugurală a sezonului și ajunge din nou pe loc de play-off, profitând și de remiza Buziașului cu Poli. Trupa de pe Mureș a condus cu 3-0 la pauză în comuna din apropierea graniței, care apoi a revenit la 2-3, însă după reușita de 2-4 a lui Ciubăncan nu a mai reușit mare lucru în atac.

Darazs: „Am intrat moi, prea încrezători că suntem favoriți, jucam acasă și i-am bătut în tur”

Printre puținele note pozitive ale zilei pentru Socodor e dubla lui Lucas Câmpan, atacantul de 16 ani împrumutat de la UTA. În rest, Tiberiu Darazs nu înțelege de ce echipa sa a luat 4 goluri într-un singur meci, după ce nu luase nici un gol în ultimele două partide, când a impus remizele albe cu Buziaș și Ineu. „În prima repriză am intrat moi, prea încrezători că suntem favoriți, jucam acasă și i-am bătut în tur. După pauză am revenit de la 0-3 la 2-3, dar am mai luat un gol și s-a terminat. Ăștia suntem noi, după meciuri în care nu am luat gol, azi am luat 4. Se vede lipsa noastră de experiență, la 2-3 dacă eram un pic șmecheri puteam profita de căderea lor. Mă bucur pentru Lucas Câmpan, mai ales că toată săptămâna a fost în cap. În prima repriză a jucat binișor, dar în a doua a fost foarte bine, a dat și goluri. E copil, e clar că nu are constanță, îi acordăm încredere și va crește. Un egal la Cermei cu Ineu ne convenea mai mult, pierdeau puncte ambele echipe. Asta e, mergem etapa următoare la Cermei, încercăm să scoatem maxim, va fi un meci de care pe care. Clasamentul s-a cam rupt, sunt șase echipe sus și patru jos”, a spus Darazs după eșecul cu Lipova.

Todea: „În loc de 5-0 s-a făcut 3-2, dar mă bucur că am reușit să ne adunăm în acel moment”

Lipova câștigă din nou în campionat după trei runde, în care a făcut dor un punct. Și la 2-4, Cristian Todea era extrem de implicat și chiar nervos pe margine și chiar a fost eliminat de pe teren și nu va sta pe bancă cu Poli și FC Bihor. „Sincer, mă așteptam să avem o cădere după ce am condus cu 3-0 la pauză, pentru că am avut un ritm susținut în prima repriză. Doar că am prevăzut să se întâmple asta undeva după minutul 60, iar noi am căzut mai repede, i-am băgat în joc și în loc de 5-0 s-a făcut 3-2. Dar, mă bucur că am reușit să ne adunăm în acel moment, să ne ținem în picioare și să gestionăm momentul. Apoi, a venit și golul patru, ce s-a dovedit decisiv. La penalty se înțeleg jucătorii între ei cine să bată, deși avem nominalizați, mă bucur că nu a greșit niciunul. M-a interesat mai puțin scorul, importantă a fost atitudinea băieților și spiritul pe care ni l-am regăsit după două etape. Da aceea mă lupt pentru băieți, important e să nu ia ei galbene, eu doar sper să fiu mai puțin avertizat decât pe vremea când eram pe teren. În primul rând trebuie să ne păstrăm spiritul și atitudinea asta și atunci ne vom putea bucura la final de un loc în play-off”, a spus antrenorul „șoimilor”

CS Socodor – Șoimii Lipova 2-4

Cum s-au marcat golurile:

0-1 (min. 22): Petrișor Jichici execută un penalty obținut de Ciubăncan în stânga portarului, care alege colțul opus

0-2 (min. 30): Gavra pasează filtrant și Marius Șimăndan îl învinge pe Mucha cu un șut din prima, cu stângul, la colțul scurt

0-3 (min. 43): Gherheș intră întârziat la Șimăndan și Cristian Gavra transformă penalty-ul dictat de „centralul” Matiș

1-3 (min. 53): Țoca pasează lung, Lucas Câmpan preia, îl driblează și pe Buta, ieșit la marginea careului și trimite cu stângul în plasă

2-3 (min. 59): Pirtea pasează în adâncime, Lucas Câmpan trece de doi fundași și din 11 metri trimite puternic pe lângă Buta

2-4 (min. 67): Vlad execută lung un corner din stânga și David Ciubăncan înscrie cu capul de la colțul lung

Socodor: Mucha – Ciornei (55 Clej), Pele, Țoca (72 C. Covaci), Gherheș – Copil (72 Mintaș), Turcuș – Pirtea, Lezeu (80 S. Mako), Șerengău (55 D. Covaci) – Câmpan. Antrenori: Darazs Tibor, Gheorghe Cameniță

Lipova: Buta – Candreanu, Petruț, Puta, Franklin – Șimăndan, Salka, Jichici, Vlad (72 Said) – D. Ciubăncan (85 Dinu), Gavra (85 Blickling). Antrenor: Cristian Todea

Arbitri: Claudiu Matiș (Timişoara) – Cristian Cășuț (Arad), Andreea Șușcă (Turnu)

Observatori: Florin Marcu (Oradea), Ion Enea (Băleşti – Gorj)