Crisul Chisineu-CrișzTOP ARTICOLE

Livetext, ora 18, baraj de promovare în Liga 3-a: Crișul Chișineu Criș – Petrolul Bustuchin 4-0, final

Din sezonul următor, județul Arad ar putea avea patru echipe în eșalonul trei al fotbalului românesc, dar pentru asta Crișul Chișineu Criș trebuie să fie mai bună decât Petrolul Bustuchin, campioana județului Gorj. Prima manșă a barajului de promovare dintre cele două echipe începe astăzi, la ora 18, pe stadionul „Crișul”.

Formații oficiale:

Crișul Ch. Criș:  Mucha – Ciornei, Al. Pavel, Fl. Lazăr, Tomuț – Ember, C. Maghici, Fl. Gâlcă – Piț, Modan, Cigan. Pe bancă: Pătroi – Teședan, Al. Mihai, Covaci, Fl. Drăgan, Clej, . Antrenor: Adrian Abrudean

Petrolul Bustuchin: Constantinescu – Vulpe, Cebuc, Pîrvu- Vasile, Stegaru, Baros, Gavrilescu, Almăjanu – Dumbra, Gîlcescu.  Pe bancă: I. Popescu – Niculescu, Stoica, Marina, Crețu, M. Popescu, Văduva. Antrenor: Mihai Dinu

Arbitri: Szabolcs Kovacs – Zsolt Kopriva (ambii din Satu Mare) – Flavius Seiche (Sânmihaiu Almașului – județul Sălaj).

Observatori FRF: Zaharia Ciev (Timișoara) , Adrian Copăcean (Turnu Severin).

Atmosferă de mare meci la Chișineu Criș, unde sunt aproximatov 800 de spectatori, între care și o galerie a echipei vizitatoare, de 50 de persoane, postată în spatele gardului, în dreptul tabelei de marcaj. Gazonul e și el excelent, vremea însorită.

Min. 1: A început meciul de la Chișineu Criș, cu gazdele în alb-albastru și oaspeții în galben-negru

Min. 4: Ocazie importantă pentru oaspeți. Gîlceascu câștigă duelul fizic cu Fl. Lazăr, dar finalizează din unghi, lateral dreapta, pe lângă colțul scurt

Min. 5: Modan e angajat în adâncime, dar Constatinescu e mai rapdi și reține

Min. 11: GOL Crișul! Modan a interceptat un balon la 32 de metri și a tras din prima perfect, mingea ducându-se în bara din dreapta lui Constantinescu, rămas spectator

Min. 13: Modan depășește un adversar din preluarea cu pieptul, dar portarul îi suflă balonul în momentul execuției finale

Min. 15:  Ciornei e avertizat după un fault la Almăjanu

Min. 16: Dumbra trage cu pământul de la marginea careului, Mucha reține în doi timpi cu emoții

Min. 18: GOL Crișul! Piț execută un corner de pe dreapta, mingea ajunge cu ceva noroc la Modan, care trimite cu caoul în plasă din 5 metri

Min. 23: Gavrilescu a centrat în mijlocul careului, Dumbra ratează lovitura cu capul și Mucha reține de la colțul lung

Min. 24: Pauză de hidratare

Min. 28: Crișul se lasă dominată în aceste minute, dar rămâne periculoasă pe contre

Min. 32:  Dumbra a avut un atac întârziat asupra lui Maghici și a fost avertizat

Min. 40: S-a jucat puțin fotbal în ultimele minute și asta pentru că au fost destule intrări tari de-o parte și de cealaltă. Meciul a fost întrerupt deseori

Min. 44: Două minute de prelungire a primei părți

Min. 45+2: Final de primă repriză la Crișul, cu gazdele în avantaj de două goluri prin „dubla” lui Modan

Min. 46: S-a reluat meciul la Criș, cu Teședan în locul lui Ciornei, care era avertizat, dar a și acuzat probleme medicale. Maghici joacă fundaș dreapta, iar Teședan în centrul liniei mediane

Min. 50: Începutul de repriză este contre, cu Modan și Dumbra în prim plan, dar ambilor le-a  lipsit o fracțiune de secundă ca să ajungă în poziții periculoase

Min. 51: Baros a executat lângă bara de la colțul scurt o lovitură liberă de la 18 metri, ușor lateral dreapta, Mucha respinge cu dificultate în corber

Min. 53: GOL Crișul! La o pasă în adâncime, Cebuc a călcat pe minge și Modan a profitat și a marcat cu latul pe lângă portar, la colțul scurt

Min. 59: Schimbare la Bustuchin, a intrat M. Popescu în locul lui Vasile

Min. 62: GOL Crișul! Piț a centrat în careu, Modan a preluat pe piept pentru Al. Pavel, care a trimis cu sete în plasă din 6 metri

Min. 63: Schimbare la Bustuchin: A intrat Stoica în locul lui Baros

Min. 64:  Schimbare la Bustuchin: A intrat Văduva în locul lui Almăjanu

Min. 65: Gavrilescu a reluat din foarfecă, din 7 metri, exact în brațele lui Mucha

Min. 68: Tomuț e avertizat

Min. 71:  Dublu avertisment pentru Piț, de la gazde, respectiv Pîrvu, de la Bustuchin

Min. 74: Modan acuză o problemă la gambă, Al. Mihai intră pe gazon, dar centralul își dă seama că numărul acestuia nu era trecut pe foaia de joc. Mihai revine pe bancă și după un minut intră pe teren Covaci

Min. 85: A intrat Niculescu în locul lui Stegaru, la Bustuchin

Min. 86:  Gâlcă, respectiv Vulpe sunt avertizați

Min. 90: Patru minute de prelungiri, a început ploaia la Chișineu Criș

Min. 90+2:  Ultima schimbare la Crișul, intră Clej în locul lui Cigan

Min. 90+4: Portarul oaspeților a urcat la ultimul corner al meciului, Maghici a încercat să dezvoltat o contră cu poata goală, dar Dumbra s-a repliat și a respins din fața lui Clej.

Min. 90+4: Fluier final: 4-0 pentru Crișul, ce ia o serioasă opțiune pentru promovarea în Liga 3-a