Crișul, a doua iarnă la rând pe podium! Abrudean: „Am dat dovadă de caracter și ambiție, am scos maxim din acest tur” + FOTO

Echilibrate valoric, Crișul Chișineu Criș și Fortuna Becicherecu Mic și-au dat întâlnire pe arena „Aurel Ardelean” pentru trei puncte extrem de importante în economia părții superioare a clasamentului. Gazdele aveau chiar miza podiumului ce și-au atins-o după un final nebun de meci.

Fiindcă au jucat mai bine în partea a doua, timișenii au trecut meritat în avantaj în minutul 80, prin Bîrză, însă „alb-albaștrii”  au avut puterea să întoarcă meciul prin Nicu Modan, intrat în luptă în repriza a doua. „Știam că va fi o partidă dificilă. Am întâlnit o echipă bună, echilibrată, care nu a pierdut decât două partide până astăzi. A fost o primă repriză echilibrată, poate cu un plus pentru noi, după care într-adevăr ne-au dominat, au și marcat, dar când se termină cu o victorie nu pot decât să-i felicit pe băieți. Au dat dovadă de caracter, de ambiție și – până la urmă – fotbalul se joacă pe goluri. Asta e mentalitatea fotbalistului român, reacționează mai ales când are cuțitul la os. Așa am marcat de două ori în ultimele zece minute, prin Nicu Modan, care a intrat foarte bine de pe banca de rezerve. Pe alocuri, s-a resimțit și o anumită oboseală, căci am tras de un lot destul de redus numeric. Chiar și în aceste condiții, am reușit să scoatem maxim, zic eu, o clasare pe podium. Băieții chiar merită felcitați pentru mucna depusă, chiar dacă au fost jocuri în care am pierdut puncte pe momente de relaxare. Dar, suntem din nou pe podium, ca și în iarna trecută, iar în primăvară vom încerca să ne clasăm mai bine decât anul trecut. Vedem în iarnă ce este de făcut, sper să fim ajutați în continuare de Consiliul Local, avem nevoie în continuare de autoritățile locale, de domnul primar Burdan. Le mulțumim pentru ceea ce au făcut până acum pentru noi, dar mai avem în față o jumătate de sezon la fel de grea”, a spus Adi Abrudean.

Chiar în startul săptămânii, Crișul și-a anunțat despărțirea de Florin Mateucă, pentru ca astăzi la meci să apară,după mai multe săptămâni de absență și Mărmăneanu, care a avut o discuție cu managerul Daniel Cherecheși. Pe de altă parte, au apărut și ceva nume la capitolul posibile achiziții, iar unul dintre ele este cel al mijlocașului Florin Gâlcă. „Mateucă nu s-a mai prezentat la antrenamente din motive personale, este alegerea lui să ne despărțim, fiecare își decide singur viitorul. Au fost episoade greu de gestionat, dar chiar și așa am terminat pe podium. M-aș bucura să revină Florin Gâlcă, cred că s-a și înțeles verbal cu managerul nostru, am avea nevoie de el de un fotbalist muncitor și valoros ca el. Dar campania de achiziții o voi discuta în detaliu cu conducerea clubului în această iarnă”, a mai punctat „Știli”.

Bîrză: „Meritam măcar un punct, mă bucur pentru UTA, cred că va promova de pe primul loc!”

Cu cel de-al șaselea gol din acest tur, Dacian Bârză a dat iluzia succesului Fortunei la Chișineu Criș. Modan a întors soarta meciului, dar la faza golului doi, însris în ultimul minut de joc, timișenii au cerut fault în atac asupra portarului lor, juniorul Costoaie. „Cred că am făcut un meci bun și meritam măcar un punct. Eu zic că am și fost dezavantajați de arbitri, a fost fault clar la portar, la golul doi. Mai mult, cred că și la primul gol a fost ceva în neregulă în careul nostru, dar, chiar și așa, nu aveam voie să pierdem de la 1-0 pentru noi cu 10 minute înainte de final. Ne-am relaxat inexplicabil când mai erau câteva minute și la fotbal plătești, ești taxat. Dacă luam azi trei puncte eram mai sus, pe locul 5 și aveam Sărbătorile mai frumoase. Nu știu de ce am mers atât de prost în ultima lună, poate pentru că avem un lot restrâns, am avut și cartonașe roșii, accidentări, am avut mereu absențe importante de la un meci la altul. În unele partide am luat goluri decisive pe final, cum s-a întâmplat și astăzi,  încercăm la primăvară să fim mai buni”, a spus atacantul timișan, ajuns la 34 de ani: „Mai joc atât cât pot aici, aprope de casă. Îmi place fotbalul, iar atâtă timp cât pot să alerg o să încerc să-mi ajut cât mai mult colegii”.

Bîrză a îmbrăcat și tricoul Bătrânei Doamne în Liga 2-a în 2012 și 2013. „Mă bucur pentru UTA, cred că vor promova de pe primul loc. Mă uit la ei și practică un fotbal frumos, mă bucur că au rezultate bine. Cu siguranță, Aradul merită să joace în prima ligă”, a mai precizat experimentatul atacant al Fortunei.