ACB IneuCrisul Chisineu-CrișȘoimii Lipova

Live-text Liga a III-a (seria a 8-a), ora 14: ACB Ineu – Crișul Chișineu Criș 0-0, CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Șoimii Lipova 0-2, finale

A doua etapă a returului eșalonului terț începe azi, în seria a 8-a, cu două partide în care sunt implicate trei dintre formațiile arădene, după cum urmează:

ACB Ineu – Crișul Chișineu Criș  0-0

Ineu: Merșca – Spătaru, Mendy, Șerban, Cahill – Zdrențan – Rucăreanu, Florea, Ndoye, D. Jurj – Banam. Rezerve: Tulcan – Codrea, Nica, Palcu, Wilmer, Varga, Răsvanță, Toure. Antrenor: Cristian Sculici

Crișul: Iliescu – Haloș, Hreniuc, Pașca, Burlă – Dinu, Grigore – C. Popa, Moise, Toboșaru – C. Barbu. Rezerve: Malița, Pașcalău – Gavrilaș, Nistor, A. Iuga, Bortiș, Siminic, Janu. Antrenor: Dan Stupar

Arbitri: Adrian Pal – Eusebiu Irina, George Urs (toți din Oradea)

Observatori: Dan Miholcea (Bocşa), Gheorghe Ilici (Timişoara)

Min. 1: A început meciul de la Ineu, gazdele joacă în albastru-alb iar oaspeții în rosu-albastru

Min. 11: Ritm bun la Ineu, se joacă între careuri, fără ocazii de poartă

Min. 17: Jurj centrează de pe stânga, Florea reia cu latul de la 15 metri, peste poartă

Min. 29: Spătaru șutează de la 20 de metri peste poartă

Min. 40: Șut Ndoye de la 20 de metri puțin pe lângă poartă

Min. 45+1: E pauză la Ineu, în derby-ul Crișului Alb, cel puțin oaspeții joacă mult sub așteptări până acum

Min. 46: S-a reluat meciul de la Ineu, la Crișul au intrat Janu și Gavrilaș, în locurile lui Moise și Cl. Popa

Min. 47: Șut Barbu de la 17 metri pe lângă poartă

Min. 49: Lovitură liberă de la 20 de metri, Dinu trimite spre poartă, Mersca respinge cu pieptul și Janu șutează în Șerban care acorda corner

Min. 52: Șut Jurj de la 25 de metri, prinde Iliescu

Min. 53: Șut Florea trage de la 25 de metri lateral dreapta

Min. 60: Schimbări la Ineu, ies Rucăreanu și Banam, intră Toure și D. Varga

Min. 69: Galben pentru Burlă

Min. 75: Ndoye driblează și șutează de la 25 de metri puțin peste poartă

Min.76: Schimbare la Crișul, iese Dinu, intră Iuga

Min.79: Centrare Burlă de pe stânga Tobosaru reia cu capul, pe spate, peste poartă

Min . 80 Schimbare la Crișul: Siminic intră în locul lui Burlă

Min. 81: Șut Varga de la 30 de metri pe lângă poartă

Min. 85: Schimbare la Ineu, iese Florea, intră Wilmer

Min. 90: Șut Janu de la 25 de metri, Merșca scoate în corner de sub transversală. Două minute de prelungire

Min. 90+1: Șut Toboșaru de la 17 metri lateral stânga, peste poartă

Min. 90+1: Schimbare la Crișul, iese Barbu, intră Nistor

Min. 90+2: Final de meci la Ineu, unde cele două echipe își împart punctele, fără a avea mari beneficii în clasamentul seriei a 8-a a Ligii a 3-a

CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Șoimii Lipova 0-2

Ghiroda: Mosoarcă – Vasluian, Hecsko, Stupu, Coroiu – Schinteie, Precup – Mancaș, Jichici, Zavaleche – Făgărășanu. Rezerve: Ciocan – Iștoc, Roșus, Buțu, A. Ilie, Datcu, Sporin, Cristodulo, Mura. Antrenor: Sorin Bălu

Lipova: Jianu – Clej, Sabău, A. Popa, Pamfile – Mare, Salhi, Susan, O. Bulza – Modan, Bădăuță. Rezerve: Bujor – Giosu, D. Pop I, Cristiu, Hațegan, A. Rusu, Românu, Leric, A. Gavrilă. Antrenor: Adrian Abrudean

Arbitri: Răzvan Lădar (Zalău) – Flavius  Seiche (Sânmihaiu Almaşului – Sălaj), Adrian Iancău (Derșida – Sălaj)

Observatori: Florin Marcu (Oradea), Florin Ştiube (Reşiţa)

Min. 1: A început derby-ul de podium de la Ghiroda, gazdele sunt galben-negru, Lipova în albastru

Min. 10: Lipova are inițiativa, pasează mai mult, dar domină steril deocamdată

Min. 13: Mare pasează peste apărarea gazdelor, Modan șutează pe lângă poartă din 16 metri lateral dreapta

Min. 15: Mare trage și el de la 18 metri pe lângă poartă

Min. 28: Meci tacticizat la Ghiroda, nicio formație nu riscă prea mult

Min. 37: Penalty pentru Lipova, după ce Bulza a fost faultat de Mosoarcă, care a și fost avertizat

Min. 38: GOL Lipova! Sebastian Susan executat cu sânge rece lovitura de la 11 metri și e 0-1

Min. 45+2: E pauză la Ghiroda, Lipova conduce cu 1-0, scor la care trece pe locul 2 în fața teamului lui Sorin Bălu

Min. 46: S-a reluat partida fără schimbări în cele două echipe

Min. 48: Modan șutează putin peste  poartă de la 18 metri lateral stânga

Min. 55: Schimbare la Ghiroda, iese Zăvăleche, intră Cristodulo

Min. 56: Modan îi pasează lui Bădăuță la 10 metri, acesta e singur cu portarul, care – însă – apără în fața sa.

Min. 64: Schimbare la gazde, iese Coroiu, intră Roșus

Min. 68: Schimbare la Lipova, iese Bădăuță, intră D. Pop I

Min. 75: Galbene pentru Salhi și Schinteie

Min. 77: Schimbări la Ghiroda, ies Vasluian și Hecsko și intrăm Mura și Ilie

Min. 80: Schimbare la Lipova, iese Modan, intră Românu

Min. 83: Jianu respinge șutul de la 25 de metri al lui Mancaș

Min. 86: Schimbări în cele două echipe. La gazde intră Buțu, iese Precup, la Lipova, iese Susan, intră Gavrilă

Min. 88: Gavrilă centrează, D. Pop I reia cu capul peste poartă din 6 metri

Min. 90: 5 minute de prelungire

Min. 90+1: Galben pentru Mura

Min. 90+3: Galben pentru Românu

Min. 90+4: Galben pentru Jianu, tragere de timp

Min. 90+5: GOL Lipova! Bulza centrează din stânga, Sergiu Românu înscrie din 7 metri, bară-gol!

Min. 90+6: Fluier final la Ghiroda, acolo unde Lipova se impune meritat și urcă pe locul 2