Socodor

Duelul proaspetelor divizionare terțe din Arad și Bihor a revenit Sântandreiului, iar Socodorul rămâne cu o prestație solidă

Chiar dacă nu a mai cedat la diferențele mari de scor de săptămâna trecută, CS Socodor tot nu a putut evita înfrângerea cu Crișul Sântandrei, tot o formație nou promovată în Liga a 3-a. Bihorenii s-au impus cu 3-2 pe terenul din comuna arădeană, după ce scorul pauzei a fost egal: 1-1.

Gazdele au început ceva mai bine amicalul, cu două trei situații bune, dar și cu golul de 1-0 reușit de un bihorean. Mako și Copil l-au lansat în cursă pe Ciornei, acesta a pasat în 10 metri pentru Alex Lezeu, care a marcat cu o execuție frumoasă. Sântandrei a avut nevoie de o decizie discutabilă a arbitrilor pentru a egala chiar înainte de pauză. Mingea l-a lovit involuntar în cot pe Țoca și ex. utistul Hora a egalat din penalty.

Gazdele se puteau întoarce în avantaj pe tabelă în debutul reprizei secunde, dar Gherheș și Câmpan au ratat din poziții bune. În schimb, bihorenii au făcut 1-2, prin Chiș-Toie, iar juniorul Cristi Călău avea să înscrie golul de 2-2, cu un șut din dreapta după pasa lui Lezeu. Concluzia amicalului a scris-o și R. Pașca și bihorenii și-au adjudecat testul cu 3-2.

Cei din Socodor au avut destule absențe (Pele, Caia, Turcuș) iar unii dintre jucători ar putea lipsi încă două-trei săptămâni de pe gazon, iar Dema e aproape de operație. Situația lui Mintaș urmează a fi rezolvată, în timp ce Perenyi s-ar putea să nu continue la Socodor. „Chiar am făcut o primă repriză bună, cu un joc destul de consistent, cu ocazii, dar și cu ratări.  Când am făcut schimbările, dar și pe fondul absențelor, adversarii ne-au taxat, dar – oricum – noi nu ne-am propus să avem rezultate în amicale, le amânăm pentru meciurile oficiale. Încercăm să mai legăm un amical marți, dacă ne vedem cu cei de la Lipova sâmbătă”, a spus Tibi Darazs, antrenorul celor din Socodor.

Socodor: Sîrb – Ciornei, Gherheș, Țoca, Covaci – D. Copil – Gavrilaș, S. Mako, Lezeu, Pirtea – Câmpan. Au mai jucat: Mucha – Chiș, Miclea, Călău, Mintaș, Șulea, Faur. Antrenor: Tiberiu Darazs

Crișul Sântandrei: C. Verdeș – R. Baciu, Cr. Oros, R. Turcan, S. Gondor – A. Achim, P. Chiș-Toie – D. Maghiar, I. Hora, M. Balogh – Gh. Popescu. După pauză au mai intrat: Ed. Nergheș – L. Hadade, D. Borma, D. Mailinger, Meșter, C. Trip, R. Pop, R. Pașca, Țepele. Antrenor: Gheorghe Ghiț

Arbitri: Sorin Saladea – Alina Mihoc și Andy Pîslaru