ACB IneuȘoimii Lipova

Ineul mai pierde un derby arădean acasă, beneficară Lipova! Sculici: „Cu toții suntem vinovați, în special eu” v.s. Polgar: „Victoria nu poate fi pusă la îndoială” +FOTO

Singurul derby arădean al etapei cu numărul 5 a Ligii a III-a s-a încheiat cu victoria celor de la Șoimii Lipova pe „Centralul” din Ineu. Chiar și fără Cristi Todea pe marginea, sau Cristian Gavra, care astăzi și-a unit destinele cu frumoasa Andreea, formația de pe Mureș a scos-o la capăt într-o deplasare complicată, în compania unei formații care până astăzi încasase doar două goluri. Unul dintre acestea în prima etapă, când a pierdut un alt derby arădean acasă: 0-1 Cu Cermeiul.

Sculici: „Am marcat două goluri norocoase, noi, în schimb, nu am avut norocul lor”

Ineul nu a avut portari în zi bună. Merșca a luat gol de la Dinu de la 30 de metri (min. 14), iar cel care l-a schimbat, juniorul Tulcan, a făcut fault de cartonaș roșu și și-a lăsat echipa în zece oameni, dar i-a și determinat pe antrenorii săi să apeleze la fundașul Bekono între buturi. Acesta a luat gol de la Bickling, în minutul 85 și meciul s-a încheiat cu scorul de 0-2. „Nu un jucător sau altul pierde un meci, cu toții suntem vinovați, în special eu ca și antrenor. Nu e vorba acuma de cine a greșit, problema e că este o diferență mare de atitudine în primul rând față de jocul de la Buziaș. Cel puțin în prima repriză nu am jucat nimic, după pauză am intrat în joc. Eu zic că am și dominat, a fost repriza noastră. Și în 10 oameni și fără portar am avut ocazii, noi nu avem noroc să intre în poartă din ocaziile pe care le-am avut, ei au dat două goluri norocoase, zic eu. Dar, până la urmă, felicitările mele, e meritul lor. Asta a fost, urmează o deplasare la Poli, unde e alt meci greu, trebuie să scoatem maximu. Să vedem dacă-l putem recupera și pe Spătaru, care este accidentat de la meciul cu Peciu Nou, e a doua săptămână de când lipsește”, a spus Cristian Sculici, antrenorul principal al ACB-ului.

Polgar: „Meci consistent, îi dedicăm victoria lui Cristi Gavra și-i urăm <<Casă de Piatră>>

Lipova leagă primele două victorii stagionale cu Norbert Polgar pe bancă, cel care i-a ținut locul suspendatului Cristian Todea. Mai mult, cel puțin până mâine, „șoimii” urcă pe locul 2 în clasament, cu 9 puncte strânse. „Un meci destul de greu și de echilibrat, cu o echipă bună. Am făcut o primă repriză bună, consistentă, cu multe ocazii de gol, multe cornere, multe situații. Primul gol a venit destul de repede, am suferit puțin în a doua repriză. Am ieșit un pic relaxați de la cabine, ei au făcut trei schimbări și am suferit puțin. Vreo 20 de minute nu am mai reușit să jucăm pe jos, ca în prima repriză, ne-am pierdut puțin mijlocul și prin schimbarea tactică a lui Said. Am pierdut și agresivitatea la mijloc, iar azi am încercat să ieșim mai mult cu minge lungă pe jucători de mai de forță precum Dinu și Ciubăncan și nu prea am fost periculoși, ei au pus presiune mult mai mare în a doua repriză. Până la urmă, a fost bună presiunea lui David la portar, a fost eliminat și de acolo s-a rupt puțin. Nu cred că victoria noastră poate fi pusă la îndoială. Îi dedicăm victoria de astăzi lui Cristi Gavra care a avut o zi importantă în viața lui, cununia civilă. Îi dorim casă de piatră!, a spus „secundul” Lipovei.

„Șoimii” vor să lege și mai multe rezultate pozitive și pun tunurile pe Gloria Lunca Teuz Cermei. „Urmează un meci acasă cu Cermeiul, un meci important, sper să reușim să nu luăm gol, să-l câștigăm și continuăm seria asta bună în continuare. Punctele pierdute nu le mai putem duce înapoi, sunt regrete, căci în afară de primul meci, cu Socodorul, am avut patru meciuri consistente. Astăzi, am ținut legătura cu Cristi în tribună, a fost totul pregătit, ne-am luat măsuri, echipa nu a avut de suferit. Eu mă bucur că până acum echipa a câștigat cu mine pe margine, când a lipsit Știli la Cermei și acum Cristi, cu Periam și Ineu”

ACB Ineu – Șoimii Lipova  0-2

Cum s-au marcat golurile:

0-1 (min. 14): Cătălin Dinu șutează cu pământul de la 30 de metri și îl surprinde pe Merșca

Cartonaș roșu Min.76: Tulcan bâlbâie o minge și îl faultează apoi în afara careului pe Ciubăncan. Centralul Matiș îl elimină și Bekono ia mănușile

0-2 (min. 85): Centrare Dinu din stânga și Denis Blickling reia cu capul nemarcat la colțul lung.

Ineu: Merșca (46 Tulcan) – Voștinar, Clipotă, Bekono, Buza (46 Kone) – Șerban, Zdrențan – Călin (69 Nica), Susan, Udrescu (69 Toure) – Banam (46 Ndoye). Rezerve neutilizate: Miculaiciuc, Ioniac. Antrenori: Cristian Sculici, Teodor Mihuț

Lipova: Iliescu – Candreanu, Petruț, Bain, Franklin – Brad (82 Blickling), Said (46 Salka), Jichici, Șimăndan (92 Puta) – Dinu (86 Bulboacă) – Ciubăncan (92 Chelea). Rezervă neutilizată: Buta. Antrenor secund: Norbert Polgar

Arbitri: Claudiu Matiș (Timişoara) – Alexandru Bogdănel, George Urs (ambii din Oradea)

Observatori: Dan Miholcea (Bocşa), Dorin Micșa (Timişoara)