ACB Ineu

Ineul rămâne cu 25 de minute bune pe „Iuliu Bodola”, Bihorul e și matematic prima după sezonul regular! Sculici: „Nu există termen de comparație”

Polii clasamentului în seria a 8-a a Ligii a III-a s-au atras în primul meci oficial al anului, iar liderul FC Bihor nu a avut nicio problemă cu „lanterna roșie” din Ineu. Diferența s-a făcut încă din prima repriză, când a fost un adevărat asalt la poarta lui Merșca, dar și trei goluri pentru cei aproximativ două mii de spectatori veniți pe „Iuliu Bodola”, unde s-a refăcut și gazonul folosit în exces în anotimpul ploios de orădeni, UTA și chiar și Pecica. Gazdele au mai apăsat pe accelerator în ultimul sfert de oră, când tabela s-a oprit la 5-1!

Farcaș: „O victorie meritată, fără niciun dubiu, nemulțumit că am luat gol”

Chiar dacă au mai scăzut puțin ritmul în repriza secundă, bihorenii și-au luat „fluierând” punctele ce îi asigură și matematic primul loc la finalul sezonului regular. „Am obținut o victorie meritată, fără niciun dubiu, la capătul unui meci pe care l-am controlat de la început, până la final. Am început bine, am marcat de trei ori prima repriză, după care am intrat mai relaxați în repriza a doua și mă nemulțumește că am luat gol după o fază fixă. Lucurile au reintrat în normal și am mai înscris de două ori. Suntem la început, mai avem de lucru și în perioada următoare vom lucra să punem la punct ce nu a funcționat cum mi-am dorit. Mă bucur că a venit lume destul de multă la stadion și îi asigurăm că în fiecare meci vom da totul pentru a aduce fotbalul bihorean unde îi este locul. Cu două etape înainte de finalul sezonului regulat ne-am asigurat locul 1, obiectivul nostru este să terminăm și play-off-ul pe aceeași poziție”, a spus antrenorul orădenilor, Florin Farcaș.

Sculici: „ Rezultatul spune aproape totul despre acest meci, trebuie să fim realiști”

Ineul nu și-a putut depăși condiția pe terenul liderului, dar rămâne cu 20-25 de minute bune, concretizate cu un gol și alte două-trei ocazii bune. „Nu există termen de comparație între noi și o echipă precum FC Bihor, care are toate condițiile necesare performanței la acest nivel. Rezultatul spune aproape totul despre acest meci, deși, poate, am mai fi meritat un gol-două. În repriza a doua am avut minute bune de joc, un gol și alte ocazii, cu puțin curaj și concentrare, poate am fi putut egala. Asta nu înseamnă că Bihorul nu a câștigat meritat, dimpotrivă, pentru cum au jucat în prima parte, când mai putea profita de apărarea noastră visătoare, putea avea un avantaj și mai clar. Oricum, a mai înscris pe final, așa ca să nu mai existe dubii. Trebuie să fim realiștii, unii jucători atâta pot, acum să vedem cum ne agățăm de cele 20-25 de minute bune făcute în fața celei mai valoroase echipe din serie. Noi nu cu Bihorul trebuie să ne facem punctele, chiar urmează două meciuri directe, cu Periam și Socodor, pentru acestea trebuie să strângem rândurile și, bineînțeles, apoi în play-out”, a precizat Cristian Sculici, antrenorul ACB-ului.

FC Bihor Oradea – ACB Ineu  5-1

Cum s-au marcat golurile:

1-0 (min. 3): Merșca respinge un corner, balonul ajunge la Sergiu Jurj, iar acesta înscrie cu un șut de la marginea careului, care loveşte şi bara înainte de a intra în poartă

2-0 (min. 24): Vînău centrează din partea dreaptă pentru Florin Chitaș, care marchează cu o lovitură de cap din centrul careului

3-0 (min. 39): După o acțiune în partea dreaptă, mingea sare în centrul careului la Sergiu Jurj, care îl învinge pe Merșca și face „dubla”

3-1 (min. 58): După o centrare din corner, Mouhamed Ndoye înscrie cu o lovitură de cap din cădere și reduce din diferență

4-1 (min. 78): Calugher centrează în careu și Marius Hosu, abia intrat pe teren, înscrie cu o execuție din cădere

5-1 (min. 86): Bogdan Vasile execută puternic o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri și îl învinge pe Merșca

FC Bihor: M. Pînzariu – C. Jurj, C. Preklet, Al. Băican, K. Gagyi – Ioviță, R. Farcaș (77 Hosu), Gunie (55 Calugher) – Moga (46 Vînău), Sg. Jurj (77 B. Vasile), Fl. Chitaș (55 Gădea). Antrenor: Florin Farcaş

Ineu: Merșca – Spătaru, Clipotă, Șerban, Bekono – Zdrențan – Miculaiciuc (68 Ioniac), Călin, Ndoye (65 Toure), Udrescu – Susan (81 Kone). Antrenor: Cristian Sculici

Arbitri: Roxana Timiș (Sibiu) – Krisztian Toth (Petreşti – Satu Mare), Alexandru Cozma (Târgu Mureş)

Observatori: Sergiu Neichi (Satu Mare), Ion Lupșa (Timişoara)

1. Voi chiar va bateti joc de fotbal si de jucatori. Bine nu e o noutate asta dar deja sunteti penibili. Faceti orasul Ineu de rusine . Sa ai doua echipe amandoua vai mama lor si sa iei 22 de goluri intr-o zi denota amatorism cras . Chiar as vrea sa stiu de ce era nevoie sa aibe Ineul echipa in liga 4. Puteati trimite copii in liga 5. Era mai usor si pentru ei si cresteau in joc ca era mai usor si pentru ei. Rusine Sculici rusine Palade