15161718192021
22232425262728
29

Livetext: FC Brașov – Național Sebiș 6-1, final

La ora 11, pe terenul „ICIM” din Brașov, a început amicalul dintre divizionara secundă de la poalele Tâmpei și Național Sebiș.

FC Brașov: Mutu – Buga, Istrofor, Săftescu, Alupoaie – Avram, Vl. Munteanu, Codoban, Coman – Andor, Matei.

Sebiș: Bujor – Radu, Țoca, Neacșu, Cherecheș – Zurbagiu, Avramescu – Rus, Mihuța, Susan – Negoescu.

Naționalul a avut o primă ocazie, prin Rus, care a reluat din 6 metri, dar arădeanul Mutu a fost la post. Sebișenii au avut și un gol anulat pentru offside. Cel care a introdus balonul în plasă a fost Negoescu.

Din minutul 34, Sebișul conduce cu 1-0. Cel care a marcat a fost juniorul Cherecheș, cu o execuție frumoasă din lovitură liberă de la 20 de metri. După o încercare eșuată a lui Rus de a dubla avantajul sebișenilor, brașovenii au egalat. Cel care a înscris este Matei cu un șut de la 12 metri la colțul lung: bară-gol. Pe final de repriză, brașovenii au făcut 2-1, prin același Matei, care a fructificat o pasă bună de pe dreapta venită de la Avram. E pauză la Brașov.

sebisbv1Brașovenii au operat câteva schimbări la pauză. Pe teren se află acum portarul Căucă, fundașul Roșu, mijlocașii Cerlincă și Pană și atacantul Rusu. Sebișenii nu au făcut încă nicio schimbare. Oricum oamenii lui Neaga sunt numărați, fiindcă cei care nu evoluează azi o fac mâine cu FK Csikszereda. Din minutul 49, „stegarii” conduc cu 3-1. Codoban a centrat din lovitură liberă, iar Istrofor a marcat din 4 metri.

Lazea l-a înlocuit pe Mihuța la Sebiș, fostul mijlocaș al UTA-ei irosind deja o ocazie. Rădulescu a intrat și el pe gazon în locul lui Avramescu, iar Tomșa în locul lui Bujor. După o oră de joc, gazdele au făcut 4-1. Cerlincă a centrat bine, iar Rusu a marcat cu capul. Nou intratul Rădulescu a avut și el o bună ocazie de gol, dar a ratat din apropiere. Stupu și Bogdanovici i-au înlocuit pe Țoca și Radu la Sebiș. Trei minute mai târziu, a intrat pe gazon și Dăruială, în locul lui Neacșu.

Din minutul 78, scorul a devenit 5-1, datorită nou intratului Horia Popa. La brașoveni mai evoluează Negotei și Alupoaie, reintrat pe teren spre final. Cu patru minute înainte de final, Brașovul conduce cu 6-1, după ce Pană a înscris din apropiere. Scorul putea lua proporții și mai mari, dacă Rusu nu rata o lovitură de la 11 metri două minute mai târziu.

Meciul de pe „ICIM” s-a încheiat cu succesul larg al brașovenilor, însă și sebișenii au avut ocaziile lor să țină diferența de scor în limite normale.