Au apăsat pedala de accelerație după pauză în primul amical al verii: ACB Ineu – ACS Villa Gurba 7-2

Fost antrenor secund la Ineu, Costel Filipaș și-a angrenat actuala echipă, ACS Villa Gurba 1213 într-un meci amical cu fosta formație, proaspătă promovată în Liga 3-a. Iar divizionara a 5-a chiar a pus probleme pe „Centralul” din Ineu timp de o repriză, conducând cu 1-0 și 2-1, pentru ca – totuși – scorul pauzei să fie 3-2. Tabela avea să se oprească la 7-2 pentru „alb-albaștrii”, în condițiile în care Filipaș și-a scos echipa de pe teren în minutul 88, în condițiile în care combatantele au căzut de acord să joace 100 de minute.
Un alt ex., Mădălin Cotoc, a deschis tabela după 14 minute de joc, iar D. Covaciu a readus-o pe Gurba în avantaj, după ce Ndoye egalase la 1-1. Același Ndoye și Balaci au pus lucrurile în ordine până la pauză, după care Toure și Florea au reușit câte o „dublă”.
A fost primul test al verii pentru ineuani, care nu au contat pe Merșca și Mâneran (ambii cu probleme medicale). „Scorul contează prea puțin în această perioadă a pregătirii. Deocamdată, meciurile sunt mai mult ocazii de a face bune antrenamente fizice, dar cu mingea, știm cât și ce mai avem de lucru. Ne bucură și revenirea la echipă a lui David Florea, a fost un fotbalist important pentru promovarea noastră, avem un lot complet. Sigur, dacă ne mai sunt propuși fotbaliști de nerefuzat, probabil vom face eforuri să-i luăm, cu toate că e greu de crezut că se va întâmpla asta. Și astăzi am testat un mijlocaș lateral de 19 ani de la Pobeda, pe Bogdan Rusu, o să vedem ce e de făcut în ceea ce-l privește”, ne-a declarat Teodor Mihuț, antrenorul secund al celor de la ACB Ineu, care joacă și sâmbătă dimineață, la Paleu, cu divizionara terță, CAO Oradea.
În afara lui Cotoc, la Gurba evoluează și alți fotbaliști care au activat cândva la Ineu, precum Călăcean, Berar sau Zamă. „S-au adunat mai mulți investitori privați din zonă și vrem să formăm o echipă competitivă, obiectivul fiind promovarea în maxim doi ani în Liga 4-a. Antrenor este Costel Filipaș, va conduce deocamdată un antrenament pe săptămână, vrem să ne facem un lot competitiv și ne pregătim serios printr-o serie de amicale cu echipe foarte bune. La teren avem vestiare cu apă caldă, nocturnă și acum ne ocupăm de un sistem de irigare al terenului. Primăria ne susține doar cu utilitățile, în rest totul este 100% din efort privat și le mulțumesc pe această cale oamenilor de afaceri care ne sprijină. Mai vreau să le mulțumesc baieților cu care s-a promovat, e clar că nu toți puteau merge mai departe cu noi. Dar, sper sa fie alături de echipă în continuare, pot să ne ajute ca și viitori conducători, staff tehnic șau susținători. Este un proiect ambițios pentru satul Gurba și vrem să arătăm că, dacă vrei să faci ceva, se poate. Ne-am săturat de stagnare, vrem implicăm și să realizăm ceva prin sport. Sătenii noștri sper să vină în număr mai mare la meciuri, le promitem că vor avea ce vedea”, a menționat Nuțu Valea, conducătorul gurbanilor. Șimand, Pâncota și Seleuș (tur – retur) sunt următorii adversari din amicale ai celor de la Villa Gurba.
Formații:
ACB Ineu (prima repriză): Coman – Varga, P. Codrea, Francklin, Hulbăr – Wilmer – Balaci, Ndoye, Rucăreanu, B. Rusu – Răsvanță
ACB Ineu (repriza a doua): Tulcan – Spătaru, Mendy, Șerban, Nica – Jurj, Cahill, Florea, Saquil – Banam, Toure.
Gurba: Gale – Semeniuc, Călăcean, Cojerean, Oprea – Pinti, Griga, Al. Anca, Cohan – Cotoc, Denis Covaciu. Au mai jucat: B. Filimon – D. Mihoc, Zamă.

