Socodor

Socodorul a condus mai bine de o oră la Periam, apoi a bifat al 5-lea eșec la rând! Cameniță: „O repriză a noastră, una a lor, am luat goluri pe greșeli personale”

Apele încep să se împartă în seria a 8-a a Ligii a III-a, iar Socodorul a ales să rămână să se bată pentru supraviețuire la primul său sezon din istorie în eșalonul terț. Altfel nu poate fi interpretat eșecul de azi, cu 1-3, pe terenul „lanternei roșii”, din Periam, care până azi nu făcuse niciun punct din 18 posibile.

Iar după prima parte, se părea că Avântul o „va da din nou de gard”, căci trupa lui Tiberiu Darazs și Gigi Cameniță avea 1-0 pe tabelă, după reușita lui Țoca (min. 17), doar Leuca că a mutat inspirat cu Baranyi, care a realizat dubla (min. 63 și 65), iar Stefanciuc a pus „cireașa pe tort” cu 7 minute înainte de final. La 0-0, Mucha a comis un penalty, pe care tot el l-a scos în fața lui Viașu.

Experimentatul Gigi Cameniță a comentat în stilu-i caracteristic eșecul din județul Timiș, al cincilea consecutiv pentru nou promovata din județul Arad. „O repriză a noastră, una a lor. Noi am dat unu, ei au dat trei. În prima repriză, Periamul a ratat un penalty, dar Mucha a apărat. Apoi jocul s-a dus in favoarea noastră ca dominare, au fost situații de gol și 0-1 al lui Țoca.  La pauză nu știu ce s-a întâmplat, Periamul nu mi s-a părut o echipă de nebătut. Am luat golurile pe greșeli personale,  la primul eram la ei în careu la un corner, au plecat pe contraatac și au egalat. A căzut imediat golul doi, iar o bâlbâială, au ezitat că e offside. Repriza a doua a fost total diferită față de prima, a mai scos Mucha două mingi periculoase. Repet, am făcut o repriză bună și una slabă și nu știu de ce”, a spus ajutorul lui Tibi Darazs pe banca celor din Socodor.

Socodorul rămâne cu 6 puncte, pe locul 7, dar Cameniță susține că echipa va juca și în sezonul următor în Liga 3-a. „La cum lucrăm în special cu tinerii, eu spun că nu retrogradăm. Se antrenează bine, au calități. La noi, seniorii toți lucrează și vin cum pot la antrenamente, dar aici în liga trei e altceva, mai sunt fotbaliști, e altă organizare.  Cu FC Bihor am pierdut tot 3-1, dar am pus probleme, iar acum, la pauză, am zis că le mai dăm două. Acum vine Buziaș, tot e echipă bunicică, cu un antrenor bun”, mai susține Cameniță.

Avântul Periam – CS Socodor 3-1

Cum s-au marcat golurile:

0-1 (min. 17): Caia bate un corner din dreapta și Bogdan Țoca marchează cu o lovitură puternică de cap de la colțul scurt

1-1 (min. 63): Gherheș pasează prea slab, Mager recuperează în stânga, trimite în fața porții, de unde Alexandru Baranyi marchează simplu pentru 1-1

2-1 (min. 65): După un corner al oaspeților, Periamul pleacă pe contraatac, mingea ajunge la Alexandru Baranyi la 16 metri, ușor lateral dreapta și acesta înscrie la colțul lung

3-1 (min. 83): Raul Ștefanciuc insistă la un balon în 7 metri și-l execută pe Mucha

Periam: Gârlea – Baeram (46 Baranyi), R. Mureşan, A. Popescu, Mager –  Oancia, Mânecan (79 Dobricean) – M. Filip, Olteanu (27 Ștefanciuc), Viașu (59 Gălățan) – Prața (79 Toma). Antrenor: Răzvan Leuca

Socodor: Mucha – Ciornei (66 Șerengău), Pele (80 Gavrilaș), Gherheș, Caia – Țoca, Copil (66 Șulea) – Clej, Lezeu (85 Mako), Pirtea – Câmpanu (80 C. Covaci). Antrenori: Tibi Darazs și Gigi Cameniță

Arbitri: Florin Lac – Răzvan Drăgan, Iulian Brândușesc (toți din Sibiu)

Observatori FRF: Vasile Mărginean (Alba Iulia), Nicușor Ştiube (Reşiţa)