Cluburi polivalente

Clasări excelente pentru atleții de la CS Universitatea Arad în debutul sezonului național indoor

La sfârșit de ianuarie s-a desfășurat la București prima etapă a Campionatelor Naționale de atletism indoor, rezervate categoriilor juniori, tineret și seniori. La această competiție, sportivii de la CS Universitatea Arad, pregătiți de Gabriel Boga, au obținut rezultate notabile.

Răzvan Vidrea a fost primul în proba de 1500 de metri, cu un nou record personal, 3:53.87, în timp ce noul atlet legitimat de clubul universitar, Adelin Pop (foto) a fost al treilea la categoria seniori și de două ori pe locul doi, la categoriile juniori și tineret, tot în proba de 1500 de metri.

Nicolae Marian Coman s-a numărat și el printre remarcați, locul trei în proba de 800 metri, Adelin Pop bifând un loc 1 la juniori, locul 2 la tineret și locul 3 la seniori în aceeași probă, tot cu record personal, 1:54.04.

În fine, Alexandru Zatic s-a clasat pe locul 3 în proba de 200 de metri, la categoria seniori.

Maria Claudia Florea – aur și argint la Cupa RMA

În ultimul weekend al lunii trecute a fost programată și Cupa RMA, o competiție devenită deja tradițională ce s-a desfășurat în Sala „Ioan Soter” din cadrul CSNB București, unde noua sportiva a clubului condus de Ovidiu Serban, Maria Claudia Florea, a cucerit aurul în proba de 800 metri și argintul în proba de 1500 metri la categoria seniori, tot la această competiție Nicolae Coman alegându-se și el cu aurul, în proba de 3000 metri.